Właściwe oznakowanie jest koniecznością w projektowaniu i organizacji ruchu, wymaga zawsze dostosowania znaków drogowych do wymogów narzuconych przez przepisy. Chcąc postawić znak drogowy możemy go zarówno kupić jak i wypożyczyć, dobrze więc wiedzieć co i kiedy wybrać.
- Kiedy warto wypożyczyć, a kiedy kupić znaki drogowe?
- Co zrobić, aby postawić znak drogowy?
- Na co zwrócić uwagę wypożyczając znaki drogowe?
Kiedy warto wypożyczyć, a kiedy kupić znaki drogowe?
Znaki drogowe są nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości, bez nich zarówno piesi jak i kierowcy mogą sprawnie przemieszczać się po ulicach. Decyzja o zakupie lub wypożyczeniu znaków drogowych musi być podyktowana okresem przez jaki zamieramy oznakowania używać. Profesjonalne oznakowanie, wykonane według obowiązujących standardów to spory wydatek, koszt jednego znaku oscyluje w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W przypadku oznaczeń montowanych na stałe opłacalny jest zakup, znaki dostępne są w sprzedaży zarówno w hurcie jak i w detalu.
Jednak jeżeli znaki drogowe są niezbędne do oznakowania czasowego warto rozważyć wynajem znaków drogowych. Można też zakupić znaki używane stale, a pozostałe wypożyczać. Wybierając opcję wypożyczenia znaków trzeba szukać producentów, którzy dysponują ofertą opartą na przepisach. Poszukując firmy świadczącej usługi wynajmu oznakowania warto pamiętać, że wypożyczalnia znaków drogowych to np. unistop.pl, której prace oparte są na wszystkich obowiązujących wytycznych, zarówno prawnych jak i technicznych. Wypożyczenie znaków drogowych to zdecydowanie bardziej opłacalna koncepcja w przypadku przejściowych robót drogowych, remontów jezdni, przebudowy ulicznej infrastruktury. To również właściwy wybór na czas eventów jak maratony, marsze, wydarzeń, podczas których istnieje konieczność zmiany organizacji ruchu.
Co zrobić, aby postawić znak drogowy?
Zazwyczaj nie zastanawiamy się skąd się wzięły znaki drogowe, kto je postawił, po prostu są i umożliwiają nam poruszanie się w przestrzeni publicznej. Jednak, aby spełniały swoją rolę muszą zostać umieszczone w odpowiednim miejscu, spełniać ścisłe warunki określone przez obowiązującą literę prawa.
Chcąc postawić znak drogowy należy uzyskać zezwolenie stosownego organu, w uzależnieniu od rodzaju miejsca, w którym zamierzamy postawić znak. Jeżeli droga należy do gminy lub powiatu wniosek należy złożyć na ręce starosty, jeśli zamierzamy postawić znak na drodze wojewódzkiej pismo w tej sprawie trzeba skierować do marszałka województwa. Kiedy oznakowanie dotyczy drogi ekspresowej lub autostrady – do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Na co zwrócić uwagę wypożyczając znaki drogowe?
Decydując się na wynajem znaków drogowych trzeba zwrócić uwagę na doświadczenie w branży firmy wypożyczającej oznakowanie. Producentów obowiązują bowiem restrykcyjne zasady sposobu projektowania, wykonawstwa oraz umieszczania znaków drogowych. Jedynie profesjonalne usługi zagwarantują montaż tablic w odpowiednich wymiarach, kolorystyce, mocowanych na solidnej konstrukcji.