Każdy z nas chce, by jego auto było nie tylko sprawne, ale by również dobrze się prezentowało. Niestety, zwykłe, domowe sposoby często nie są w stanie sprostać tym oczekiwaniom. Standardowe środki nie zapobiegną matowieniu auta, a także powstawaniu mikrorys. Najlepiej więc wybrać się na profesjonalne woskowanie, po którym nasz samochód będzie wyglądał jak nowy.
1. Co zagraża lakierowi?
2. Najpierw czyścimy
3. Dlaczego warto nakładać wosk?
4. Dodatkowe politury
5. Czy warto woskować samochód regularnie?
1. Co zagraża lakierowi?
Nasz samochód ma niezwykle ciężkie „życie”. Zagrożeniem dla naszej karoserii jest nie tylko żrąca sól drogowa, czy miejskie ptaki. Lakier codziennie narażony jest na działanie promieni słonecznych lub kwaśnego deszczu. Specjalne powłoki, którymi jest pokryty na początku, ulegają bardzo szybkiemu starciu. Po pewnym czasie możemy więc zauważyć matowienie samochodu i drobne rysy.
Pierwszą myślą jest oczywiście to, by samemu zająć się swoim samochodem. Woskowanie karoserii samochodu, aby było skuteczne, nie jest tak proste jak się często wydaje (caressence.pl/uslugi/detailing-zewnetrzny/wosk-100-pln/). Brak odpowiedniej wiedzy i profesjonalnego sprzętu daje raczej marne efekty i kiepskie zabezpieczenie.
2. Najpierw czyścimy
W dobrym warsztacie zawsze najważniejsze będzie dokładne wyczyszczenie samochodu. Zwykle, w domowych warunkach nie jesteśmy w stanie usunąć w całości niektórych zanieczyszczeń. Może to wynikać zarówno z braku odpowiedniego sprzętu, jak i po prostu braku czasu. Profesjonalne warsztaty oferują pięcioetapowe czyszczenie w technologii nano, które zapewnia najlepsze efekty.
3. Dlaczego warto nakładać wosk?
Wosk kojarzy nam się przede wszystkim z pięknym i lśniącym lakierem. To jak najbardziej poprawne skojarzenie, jednak właściwości woskowania są znacznie poważniejsze. Samochód zyskuje specjalną warstwę ochronną, która zabezpiecza karoserię przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych i deszczu. Auto ponadto znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Bardzo ważne jest to, że stosując dobrej jakości woski samochód jest odporny na działanie soli i detergentów.
4. Dodatkowe politury
Jeśli chcemy zabezpieczyć swój samochód w jeszcze bardziej kompleksowy sposób, to możemy również pomyśleć o kompozytach ceramicznych, które zapewniają najtwardszą ochronę lakieru. Są one w stanie zapobiec mikrorysom. Ich dodatkową zaletą jest na pewno zwiększona odporność na brud. Można powiedzieć, że lakier, który jest w ten sposób zabezpieczony, sam się oczyszcza. Osiągamy równocześnie największy połysk, dzięki takim środkom.
5. Czy warto woskować samochód regularnie?
Można na to pytanie odpowiedzieć od razu: tak. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób nasz samochód będzie stale zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników środowiska. Dobry wosk, to mocny lakier, który nie pozwoli na to, by na na naszym samochodzie pojawiła się rdza. Jeśli będziemy dbać o swój samochód w renomowanych warsztatach, to z całą pewnością zachowa on odpowiedni wygląda przez długi czas. Na pewno warto poddać woskowaniu także auto, które będziemy chcieli sprzedać. Może to w znaczący sposób podnieść wartość pojazdu.
AlfaRomeo147
Ja sama woskuję auto, ale średnio mi to wychodzi, jeśli mam być szczera. W sumie wybiorę się do takiego studia deatlingowego, bo mam czarną alfę i jakby była dobrze nawoskowana i miała te wszystkie super powłoki, to by nie była wiecznie brudna. Na czarnym wszystko widać 😐
Satoko
O samochód trzeba dbać to fakt, ale na miarę własnej kieszeni.