Usuwanie tkanki tłuszczowej i modelowanie ciała – co wiesz o liposukcji?


Wiele osób niezadowolonych z wyglądu ciała, które tu i ówdzie ma za dużo tkanki tłuszczowej, decyduje się na odchudzanie. Niestety na efekty diety i ćwiczeń trzeba długo czekać, co bywa bardzo demotywujące. Właśnie dlatego świetnym zabiegiem jest liposukcja, która pozwala na szybkie wymodelowanie ciała. Poniżej zebrano wszystkie najważniejsze informacje na jej temat.

za duże spodnie

Czym jest liposukcja?

Liposukcja, zwana powszechnie odsysaniem tłuszczu, to zabieg polegający na usunięciu tkanki tłuszczowej z różnych części ciała. W zależności od budowy sylwetki, może być to: brzuch, pośladki, uda, a znacznie rzadziej: ramiona, plecy, czy szyja. Więcej na temat samego zabiegu przeczytać można na: drolender.pl/zabiegi/modelowanie-ciala-liposukcja.

Rodzaje liposukcji

Można wyróżnić kilka rodzajów liposukcji. Wszystko zależy od użytych w tym celu urządzeń. Oto najpopularniejsze metody:

  • Liposukcja ssąca (SAL) – najbardziej standardowa, chirurg nacina skórę i wprowadza małe sondy, podłączone do urządzenia próżniowego, rozbija komórki tłuszczowe popychając kaniulę w przód i w tył, po czym je odsysa.
  • Liposukcja z USG (UAL) – to liposukcja ssąca z wykorzystaniem ultrasonografii lub fal ultradźwiękowych. Drgania niszczą ściany komórek tłuszczowych, zamieniając tłuszcz w postać płynną, co ułatwia jego odessanie.
  • Liposukcja (PAL) z wykorzystaniem wyspecjalizowanej, cienkiej kaniuli, której ruch wibracyjny oraz nutacyjny pozwala na rozbicie włóknistej, zbitej tkanki tłuszczowej bez wykonywania długich cięć przez chirurga.
  • Liposukcja (TCAL lub TCL) z użyciem dwóch kaniuli – jedna znajduje się wewnątrz drugiej. Wewnętrzna nie ma wpływu na tkanki pacjenta i ruchy chirurga przy każdym posunięciu kaniuli w przód, porusza się w szczelinie tej zewnętrznej stymulując ruch nawet do 5 cm.
  • Liposukcja z zastosowaniem zewnętrznym USG (XUAL lub EUAL) – polega na tym, co UAL, jednak z tą różnicą, że energia ultradźwiękowa pochodzi z zewnątrz.
  • Liposukcja wspomagana laserem (I-lipo) – stosuje się w niej laser do topienia komórek tłuszczowych, dzięki czemu łatwiej je usunąć.
  • Wodna liposukcja (WAL, Body Jet) – w tej metodzie wykorzystuje się cienki wentylator o kształcie wiązki wodnej, który spulchnia strukturę tkanki tłuszczowej. Przy pomocy igły ciecz jest stale podawana i od razu odsysana wraz z tłuszczem.

Dlaczego warto wybrać odsysanie tłuszczu metodą Body Jet?

Prawda jest taka, że spośród wyżej wymienionych, najbezpieczniejsza jest właśnie liposukcja wodna. Ponadto jest zdecydowanie mniej bolesna i małoinwazyjna. To, na co warto zwrócić uwagę to fakt, że zabieg odbywa się bez nacięć.

Dzięki zastosowaniu strumienia wodnego, w znaczny sposób ograniczone są uszkodzenia naczyń i nerwów. W efekcie jest po niej mniej powikłań, takich jak obrzęki, siniaki i krwiaki.

Ponadto, zaletą takiego zabiegu jest możliwość ponownego wykorzystania „wypłukanej” tkanki tłuszczowej, np. do powiększenia piersi.

Jak wygląda zabieg liposukcji Body Jet?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Metoda water-jet polega na wypłukiwaniu tkanki tłuszczowej specjalnym roztworem, który do organizmu pacjenta lekarz wprowadza za pomocą specjalnego wenflonu. Ten wnika w przestrzeń między komórkami tłuszczowymi i rozluźnia jej strukturę. Tłuszcz uwalniany jest z organizmu dzięki delikatnym ruchom wykonywanym przez chirurga.

Rekonwalescencja po operacji usuwania tkanki tłuszczowej

Jeśli pacjent decyduje się na liposukcję Body Jet może cieszyć się szybkim powrotem do pełni sił. W zależności od organizmu może to trwać dobę lub kilka dni. Nie jest konieczna hospitalizacja. Oczywiście mogą pojawić się powikłania, takie jak opuchlizna, obwisła skóra, czy krwawienie, jednak szybko ustępują. Niestety innego typu zabiegi liposukcji wiążą się ze znacznie dłuższą rekonwalescencją.

Podobne

jeden komentarz

  1. Celina
    31 lipca 2017 at 13:38 Odpowiedz

    O liposukcji się słyszało, ale dotąd nie wiedziała co to konkretnie jest i na czym polega, a tu chodzi o zwykłe odsysanie tłuszczu. Może i ma to jakiś sens, ale na ile to skuteczne?

dodaj komentarz