Wybór każdego sprzętu AGD niesie za sobą wiele wątpliwości. Oferty sklepów są tak rozbudowane, że można pogubić się w poszczególnych modelach. I czym właściwie się kierować? Marką? Ceną? Jeśli stoisz przed wyborem pralki, sprawdź na co należy zwracać uwagę.
◊ Jak wybrać pralkę?
◊ Pralka wolnostojąca czy do zabudowy?
◊ Pojemność dostosowana do Twoich potrzeb
◊ Klasa energooszczędności oraz zużycie wody
◊ Inne czynniki ważne przy wyborze pralki
Jak wybrać pralkę?
Zanim zaczniesz przeszukiwać oferty sklepów ze sprzętem AGD w poszukiwaniu pralki idealnej, zastanów się nad swoimi potrzebami. Przede wszystkim wymierz dokładnie, ile maksymalnie posiadasz w łazience miejsca na to urządzenie. Pomyśl też o tym, jak często będziesz go użytkować i uwzględnij jak duża jest Twoja rodzina. Pralki to podstawowe urządzenia ale wybór może nie być łatwy, dlatego warto porównać parametry (www.zadowolenie.pl/agd/pralki). A sama marka jest tu kwestią drugorzędną, ponieważ ten sam producent może wypuścić na rynek gorszy lub lepszy sprzęt, dlatego nie może być to Twoim wyznacznikiem.
Pralka wolnostojąca czy do zabudowy?
Na rynku dostępne są dwa główne typy pralek: wolnostojące oraz zabudowane. Pralki przeznaczone do zabudowy zawsze są ładowane od przodu. Natomiast urządzenia wolnostojące, mogą być ładowane od przodu lub od góry. Najczęściej wybieranym produktem są pralki wolnostojące ładowane od przodu, które są wygodne w użytkowaniu oraz zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania (na blacie). Zazwyczaj ładowność takich pralek jest też większa. Natomiast największą zaletą pralek ładowanych od góry jest to, że są dużo węższe i będą pasować nawet do niewielkich wnęk. Ich pojemność jest jednak ograniczona.
Pojemność dostosowana do Twoich potrzeb
Kolejnym aspektem, który trzeba dokładnie przemyśleć, to pojemność pralki. W urządzeniach dostępnych na rynku ładowność bębna może wynosić od 3 do 10 kg. Wiadomo, że cena pralki będzie rosnąć wraz z jej pojemnością, dlatego aby nie przepłacać, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami. W przypadku pralki, która będzie użytkowana przez tylko jedną osobę, zaleca się ładowność w wysokości 4 kg. Jeśli w mieszkaniu przebywają na stałe dwie osoby, spokojnie wystarczy urządzenie o pojemności 6 kg. Natomiast w przypadku czteroosobowych (lub więcej) rodzin, potrzebny będzie sprzęt sprzęt o ładowności min. 7 kg.
Klasa energooszczędności oraz zużycie wody
Dziś dużo mówi się o ekonomii oraz ekologii. Co to ma wspólnego z pralką? Bardzo wiele. Każde urządzenie musi posiadać oznaczanie klasy efektywności energetycznej, co oznacza roczne zużycie prądu. Najlepiej jest wybierać pralki, które posiadają oznaczenie A+. W przypadku sprzętów o klasie A++ i A+++, cena jest znacznie wyższa, a różnica w poborze mocy porównywalna. Istotne jest również zużycie wody na jeden cykl prania, ponieważ ma to wpływ na ekologią oraz na domowy budżet. Dlatego wybierz urządzenie o jak najniższym poborze wody.
Inne czynniki ważne przy wyborze pralki
Koniecznie zwróć uwagę na poziom hałasu emitowanego przez pralkę. To tak naprawdę jeden z najgłośniejszych sprzętów. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy z braku miejsca w łazience, pralka montowana jest w kuchni (co się bardzo często zdarza). Wtedy wysoki poziom hałasu może szczególnie przeszkadzać. Zobacz również jakie funkcje/programy są dostępne w urządzeniu. Co prawda, pewnie nie ze wszystkich będziesz korzystać, ale takie programy jak „pranie ręczne”, „jeansy”, „pościel”, czy „ubrania dziecięce” na pewno Ci się przydadzą.
Podczas wyboru pralki najważniejsze są dwa kroki: określenie swoich potrzeb oraz porównywanie parametrów i funkcji urządzeń. I pamiętaj, że ani marka, ani cena, nie powinny być Twoim głównym wyznacznikiem. Czasami warto dopłacić trochę więcej do sprzętu, który będzie pobierać mniej prądu i wody – w dłuższej perspektywie na pewno Ci się to opłaci.
Kola
Przydatne informacje. U mnie najlepiej sprawdzają się te mniejsze, otwierane od góry, do małych łazienek rzeczywiście jest to lepszy wybór.
Fikuśna
Ja nie jestem zwolenniczką takich pralek. Zajmują niemalże tyle samo miejsca, co te tradycyjne, a w nich jest bardziej pojemny bęben, można je chować w szafkach lub na nich coś stawiać.
Maciek.kot.
lepiej kupić 2 tanie aniżeli jedna drogą. Tak przekonywał mnie serwisant, co wy na to?
Alex
Coś w tym jest. Teraz wszystkie pralki po kilku latach się psują, bez wyjątku czy tanie czy drogie.