Pracujesz w przemyśle spożywczym? Potrzebujesz maszyny lub urządzenia spełniającego konkretne wymagania? To nie problem – takie maszyny powstają na zamówienie.
- Gdzie szukać maszyn spożywczych?
- Na czym polega projektowanie maszyn spożywczych?
- Jakie maszyny są potrzebne w przemyśle spożywczym?
Gdzie szukać maszyn spożywczych?
Przemysł spożywczy nie obejdzie się bez specjalistycznych maszyn i urządzeń, które pozwalają na wygodne i szybkie przygotowywanie produktów. Możemy korzystać z gotowych urządzeń, oferowanych przez wiele różnych firm, czasem jednak sytuacja wymaga, by podejść do sprawy niestandardowo. Co w takim wypadku?
Otóż jeśli mamy nietypowe wymagania co do jakiejś maszyny, logicznym rozwiązaniem jest zaprojektowanie i zbudowanie jej od podstaw w ten sposób, aby mogła te nasze oczekiwania spełnić. Maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego projektuje zfm-online.com, a w jaki sposób ten proces przebiega?
Na czym polega produkowanie maszyn spożywczych?
Kiedy zamawiamy maszynę lub urządzenie spożywcze, pierwszym krokiem powinno być dokładne określenie naszych wymagań. Trzeba jasno wyjaśnić, czego oczekujemy i na jakich parametrach nam zależy. Trzeba także zorientować się, jaki budżet możemy na ten cel przeznaczyć, bowiem firma będzie musiała dokonać analizy, czy za takie pieniądze realizacja naszego zamówienia jest wykonalna.
Jak widać, każde zlecenie jest inne. Projektanci maszyn mają oczywiście swoje wypracowane sposoby, ale przy projektowaniu na zamówienie do każdego zadania trzeba podejść indywidualnie. Specjaliści, korzystając z dostępnych nowoczesnych technologii, tworzą projekt, który następnie konsultowany jest ze zleceniodawcą, by sprawdzić, czy w pełni pokrywa się on z jego oczekiwaniami. Jeżeli uzyska on akceptację, projekt rusza do produkcji.
Jakie maszyny są potrzebne w przemyśle spożywczym?
Nie sposób wymienić tutaj wszystkich maszyn i urządzeń, które mogą być bardzo przydatne w przemyśle spożywczym. To, których będziemy potrzebować, zależy między innymi od typu wyrabianych przez nas produktów oraz od rozmiarów biznesu, który prowadzimy.
Na pewną jednym z tych bardziej przydatnych urządzeń jest kocioł warzelny, służący do gotowania mięsa i wędlin. Te wysokiej klasy są wykonywane z kwasoodpornej stali, którą izoluje się termicznie. Ogrzewane elektrycznie lub gazowo, mogą być wyposażone w tryb pracy automatycznej, zapewniający wykonywanie powtarzalnych procesów, wymagając jak najmniej ludzkiej ingerencji.
Jeśli ręczne lepienie pierogów jest zbyt czasochłonne (a przy produkcji na skalę przemysłową to stanowi przeszkodę), przyda się linia do produkcji pierogów. Co ważne, takie maszyny, mimo zautomatyzowania, mogą zachowywać tradycyjny sposób przyrządzania. Na podobnej zasadzie działają też linie do smażenia – te urządzenia również pozwalają na dużą oszczędność czasu.
Inne pomocne maszyny to między innymi komora dojrzewalnicza, w której dojrzewają mięsa, wędliny i sery, wirówka do odsączania kapusty, szczeciniarka czy wilk masarski.
Ale w przemyśle spożywczym przydają się nie tylko maszyny służące do przygotowywania produktów, lecz również takie, które pomagają dbać o czystość narzędzi pracy, na przykład myjka do pojemników lub do skrzyniopalet.