Wykorzystanie palet w transporcie jest bardzo powszechne. Zamawiając produkty w ilości hurtowej, trzeba je jakoś przewieźć bezpiecznie z miejsca na miejsce, od czego są właśnie palety. Na rynku mamy do wyboru ich dwa rodzaje ze względu na materiał i mogą one być wykonane z plastiku oraz drewna. Które palety są lepsze? Czym się od siebie różnią? Jakie palety wybrać?
- Do czego wykorzystuje się palety?
- Zalety i wady palet plastikowych
- Zalety i wady palet drewnianych
- Jakie palety wybrać, drewniane czy plastikowe?
Do czego wykorzystuje się palety?
Palety bardzo powszechnie wykorzystywane są w transporcie, aby ułatwić przewożenie poszczególnych produktów, a także ich załadowanie i rozładowanie w sposób bezpieczny i bez narażenia na zniszczenie czy uszkodzenie towaru. Z pomocą palet, a także wózków widłowych, które wykorzystuje się do ich przenoszenia, można sobie z tym zadaniem poradzić bardzo łatwo i szybko. Jeżeli zaś chodzi o rodzaje palet, to na rynku mamy dwa popularne materiały, z których się tworzone: drewno i plastik. I jedne, i drugie mają swoje wady i zalety, którym warto jest się przyjrzeć, zanim zdecydujemy się na konkretny wybór.
Zalety i wady palet plastikowych
Jednym z często wykorzystywanych materiałów na palety jest właśnie plastik, który charakteryzuje się przede wszystkim lekkością, dużą trwałością i odpornością na chemikalia. Ich dużą zaletą jest także fakt, iż są one przyjazna dla środowiska, dzięki możliwości przetworzenia poprzez recykling. Są bezpieczne w użytkowaniu, a także łatwe do utrzymania w czystości. Jeżeli chodzi o wady, to można wymienić tutaj ich jednorazowość w przypadku zniszczenia. Pękniętej czy złamanej palety nie da się naprawić i konieczne jest kupno nowej.
Producentów palet z tworzyw sztucznych nie brakuje, najlepiej jest jednak wybierać takich, których produkty posiadają certyfikaty. Oferty bywają pod tym względem bardzo zróżnicowane i dlatego lepiej jest przejrzeć wybór palet na stronie producenta: https://www.erg-system.pl/kategoria/palety-plastikowe. Można je potem wykorzystać w wielu dziedzinach rynku, jak przemysł spożywczy: branżą mięsna, mleczarska, piekarnicza czy owocowo-warzywna, a także w przemyśle chemicznym, farmacji czy wielu innych branż.
Zalety i wady palet drewnianych
Czym wyróżniają się palety drewniane na tle palet plastikowych? Przede wszystkim będzie to niska cena, zdecydowanie niższa niż w przypadku palet z tworzyw sztucznych. Inna rzecz, to możliwość naprawy zepsutej palety drewnianej, co nie jest trudną rzeczą. Jest to także materiał ekologiczny oraz biodegradowalny, dzięki czemu nie szkodzi się środowisku. Z tego też powodu nadal cieszą się dużą popularnością w branży logistycznej.
Co z wadami palet drewnianych? Przede wszystkim ciężko jest je utrzymać w czystości, dezynfekcja jest niestety niezbyt prosta, inna sprawa to mniejsza wytrzymałość, przez co zdecydowanie częściej konieczna jest ich naprawa. Poza tym jak to w przypadku drewna bywa, nie jest ono całkowicie gładkie i bez skaz, a to oznacza odstające drzazgi i kawałki drewna, o które łatwo się poranić. Mimo to, nadal cieszą się duża popularnością, a producentów palet drewnianych nie brakuje.
Jakie palety wybrać, drewniane czy plastikowe?
Wybór palet będzie zależał tylko od nas. Zanim się zdecydujemy, trzeba rozważyć wiele kwestii, jak cena, jakość, wytrzymałość, czyli to na czym nam najbardziej będzie zależało. Każde warunki są też inne, w jednym przypadku lepiej sprawdzą się palety drewniane, w innym będą to zdecydowanie palety plastikowe. Ważne jest o jaki rodzaj przemysłu chodzi, ponieważ źle dobrane palety, połączone ze nieodpowiednim zabezpieczeniem względem przewożonego materiału, może wiązać się z dużym niebezpieczeństwem. Rozsądne podejście do tematu to podstawa.