Zarówno w handlu, jak i w innych branżach niezbędne do zapakowania, transportowania oraz magazynowania towarów są opakowania tekturowe. To dzięki nim można zabezpieczyć produkty. Prezentujemy typy i przeznaczenie najpopularniejszych z nich.
- Opakowania tekturowe – zastosowanie
- Funkcje opakowań tekturowych
- Typy opakowań z tektury i ich przeznaczenie
- Zalety opakowań kartonowych
Opakowania tekturowe – zastosowanie
Trudno wymienić wszystkie branże, w których przydają się opakowania wykonane z tektury. Korzystają z nich zarówno producenci, dystrybutorzy, jak i magazynierzy. Doceniają je za funkcjonalność i mnogość zastosowań. Jednak najważniejsze, czym się kierują, to przede wszystkim kupowanie ich od producentów takich jak margopack.pl/opakowania-tekturowe. Wtedy mogą być pewni, że wybierają produkty w dobrej cenie.
Funkcje opakowań tekturowych
Najważniejszą funkcją opakowań tekturowych jest ochrona towarów przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak chociażby działanie promieni słonecznych.
Drugim ważnym aspektem opakowań kartonowych jest fakt, że zawierać mogą informacje o producencie, rodzaju i właściwościach produktu, dacie produkcji i terminie ważności, sposobie użycia, cenie.
Kolejna funkcja to reklamowa. Towar zapakowany w wysokiej jakości opakowanie znacznie lepiej się prezentuje, podnosi się jego wartość estetyczna. Często to właśnie zachęca do jego kupna. Z nią niejako spójna jest funkcja jakościowa. Towary luksusowe zazwyczaj pakowane są tak, aby jeszcze bardziej podkreślić wysoki poziom towaru.
Z kolei funkcja ekologiczna spełniana jest przez opakowania, które są biodegradowalne. Wycofane z obrotu są łatwe do utylizacji i przyjazne dla środowiska.
Typy opakowań z tektury i ich przeznaczenie
Wśród opakowań tekturowych wyróżnić możemy: opakowania kaszerowane, pudła klapowe i fasonowe, a także kratownice, przekładki i tzw. „plastry miodu”. Wszystkie z nich dostępne są nie tylko w formie gotowych produktów, ale dopasowywane także pod konkretnego klienta.
Najpopularniejszym opakowaniem jest oczywiście tzw. karton. Można wybrać go w wielu rozmiarach. Występuje jako pudło klapowe, a więc z czterem „skrzydełkami” i fasonowe – z pokrywą. Najczęściej stosuje się je do przewożenia i magazynowania towarów. Zarówno pakowanych pojedynczo, jak i jako opakowania zbiorcze. Wtedy doskonale sprawdzają się jeszcze kratownice, przekładki i obwoluty, a także innowacyjne rozwiązanie – tektura „plaster miodu”, które ułatwiają układanie towaru.
Postawić można również na kartony kaszerowane – te zwłaszcza nadają się do pakowania produktów przeznaczonych do sprzedaży. W nich tektura jest dodatkowo oklejona zadrukowanym papierem ze zdjęciem produktu, nazwą, informacjami od producenta itp.
Zalety opakowań kartonowych
Opakowania tekturowe produkowane są z papieru o dużej gramaturze. Dzięki temu są odporne na zgniatanie, ściskanie i inne czynniki zewnętrzne. Jednak wytrzymałość to pierwsza z zalet. Kolejną jest niski koszt ich zakupu, w przeciwieństwie do tych wykonanych z tworzyw sztucznych.
Poza tym – opakowania tekturowe pozwalają zachować walory smakowe, czy zapachowe ukrytych w nich produktów, a także nie grozi im przesiąknięcie zapachem kartonu.
Plusem opakowań z tektury jest również możliwość ich składania i rozkładania. Dzięki temu nie zajmują wiele miejsca w firmie.
Poza tym tektura to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Opakowania kartonowe można poddać recyklingowi. Dzięki temu firma nie produkuje większej ilości odpadów, a klienci doceniają ekologiczne opakowanie.