Transport mebli jest jedną z najbardziej wymagających dziedzin usług spedycyjnych. Z uwagi na delikatność przewożonych towarów, istotne jest zarówno doświadczenie kierowcy w prowadzeniu pojazdu z tego typu załadunkiem, jak i specjalistyczna wiedza w dziedzinie zabezpieczania przesyłek. Nad całością przedsięwzięcia czuwa szereg pracowników, by w najbardziej efektywny sposób wytyczyć trasę oraz punkty załadunkowe i rozładunkowe.
Jak transportować meble?
Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego oraz pamiętać, że transport mebli wymaga poświęcenia odpowiedniej uwagi i doświadczenia pracowników. Zarówno przewożenie mebli na potrzeby przeprowadzki, jak i płyt z początkowej fazy produkcji, zajmuje osobny rozdział w temacie transportu. Taki rodzaj przesyłek wymaga jak najwyższej staranności o bezpieczeństwo towaru, by w trakcie transportu nie uległo zniszczeniom – obijaniu się o boki burt samochodów dostawczych, czy ubrudzeniu – w przypadku mebli tapicerowanych.
Jak zabezpieczyć meble do transportu?
W tym celu firmy transportowe wykorzystują najbardziej przemyślane sposoby zabezpieczenia towaru – począwszy od pasów, przechodząc przez maty meblowe, folie stretchowe i bąbelkowe, kończąc na profesjonalnych przewozowych kofrach. Złożone już meble skrzyniowe oraz tapicerowane są przewożone w przyczepach dostosowanych odpowiednio do gabarytów przedmiotów, zatem wykorzystywane są do tego celu naczepy o największych kubaturach.
Logistyka mebli jest jednak nie tylko powszechnie rozumianym przewożeniem załadunku z punktu A do punktu B. Profesjonalne firmy spedycyjne koordynują nitkę transportową na wszystkich etapach: począwszy od dostarczenia płyt do produkcji mebli, poprzez zejście gotowego towaru z produkcji, etap planowania wysyłki, koordynacji terminów rozładunkowych, przygotowania i rozmieszczenia ładunku na pojeździe, aż po dostarczenie mebli do końcowego odbiorcy. Na każdym etapie takie przesyłki powinny być ręcznie rozpakowywane oraz awizowane.
Rozplanowanie nitki spedycyjnej
Podczas transportów złożonych ważnym etapem jest planowanie nitki spedycyjnej tak, by nie zakłócać kolejnych pracy innych firm, uzależnionych od dostarczenia materiałów. Logistycy organizują dostawy tak, by produkcja mebli nie miała przestojów oraz by gotowe produkty pojawiały się na czas w sklepach. W grę bardzo często wchodzą dostawy z dużą ilością miejsc rozładunkowych, co wymaga profesjonalizmu i doświadczenia na najwyższym poziomie.
Płynną pracę zapewnia nie tylko kadra pracowników, ale również sprzęt. Bardzo ważnym elementem współpracy logistyków, kierowców oraz poszczególnych firm jest komunikacja. Oprócz pozycjonerów GPS, istotnym wyposażeniem każdego samochodu dostawczego jest skaner dokumentów, który umożliwia jak najszybszą przesyłkę danych oraz informacji, dotyczących tego jakie przesyłki zostały dostarczone w konkretne punkty rozładunkowe o ścisłej godzinie.
palma07
To ważne aby wszystko pojawiło się na czas i nie było żadnych problemów. Nikt tego nie chce… nikt nie lubi problemów.
Krystyna
Wszystko zależy – od tego jakie meble, ile mebli. Temat jest bardzo szeroki i uzależniony od wielu czynników.