Kotwy wklejane czy wbijane? Jakie kotwy do czego?

O przydatności kotew nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są to zamocowania, po które nieraz pewnie będziesz musiał sięgnąć. Ale z których lepiej skorzystać – wklejanych czy wbijanych? Jak się okazuje, zależy to przede wszystkim od rodzaju podłoża, z jakim masz do czynienia.

Co to są kotwy?

Kotwy to rodzaj zamocowań, czyli elementów, których przeznaczeniem jest łączenie różnych części w ten sposób, by mogły powstawać złożone konstrukcje. Ten konkretny typ zamocowań stosowany jest przede wszystkim w takich budowlanych przedsięwzięciach, w których narażony będzie na oddziaływanie dużych obciążeń. Różne kotwy wklejane czy wbijane (mechaniczne) – porównaj na www.rawlplug.com/pl, by przekonać się, że wybór tego typu zamocowań jest szeroki. Jednak to bogactwo możliwości sprawia, że niektórym trudno może się być zdecydować. Czy wybrać kotwy wbijane czy wklejane? Przyjrzyjmy się obu tym opcjom.

Kotwy wbijane – co warto wiedzieć?

Działanie kotew wbijanych, zwanych też mechanicznymi, opiera się na podobnej zasadzie co montaż kołków rozporowych. Na początku musimy wywiercić otwór, a następnie dokładnie go oczyścić. Gdy jest on już przygotowany, kotwę wkłada się przez element mocowany, po czym za pomocą klucza dynamometrycznego dokręca się nakrętkę.

Sposób działania może być podobny, jednak jeśli chodzi o budowę, uwidaczniają się różnice między kotwami wbijanymi a kołkami rozporowymi. Kotwy są wykonane w całości ze stali. Wyróżniamy kotwy segmentowe, tulejowe, opaskowe oraz takie z gwintem wewnętrznym. Stosuje się je do stałych podłoży, przede wszystkim do betonu, zarówno zbrojonego jak i niezbrojonego. Podłoże musi być mocne z tego względu, że przy wwiercaniu i mocowaniu kotew mechanicznych powstają duże siły naprężeniowe.

Chociaż więc kotwy wbijane mają dużą wytrzymałość i znoszą duże obciążenia, to również podłoże musi być wytrzymałe, aby cała konstrukcja była trwała i stabilna. Podłoże puste, spękane i zniszczone tej stabilności raczej nie zapewni.

metalowe kotwy mechaniczne

Kotwy wklejane – gdzie stosować?

Jak z powyższego wynika, zastosowanie kotew mechanicznych jest dosyć ograniczone. Z tej przyczyny częściej wybierane są kotwy wklejane, czyli chemiczne, które zamiast siły rozporu wykorzystują adhezję.

Kotwa wklejana składa się z elementu z metalu bądź tworzywa sztucznego, przyjmującego formę śruby, haka, lub gwintowanego pręta, oraz z masy klejącej, która pozwala na zamocowanie go w otworze. Masa ta powstaje ze zmieszania żywicy i utwardzacza, albo w wyniku kontaktu określonego środka z powietrzem, wodą czy wilgocią. Składniki potrzebne do zamocowania kotwy sprzedaje się na przykład w szklanych ampułkach, kartridżach i foliowanych pakunkach.

Kotwy wklejane mają szerszy zakres zastosowań niż mechaniczne. Dobrze sprawdzają się w podłożach pełnych mocnych i pełnych słabych, ale można je stosować również w podłożach słabych i zniszczonych, a to dlatego, że wytrzymując znaczne obciążenia, jednocześnie niwelują naprężenia montażowe.

Mamy też większy wybór lokalizacji kotew – można je mocować nawet blisko krawędzi podłoża, nie obawiając się, że się ono pokruszy czy odłamie się jakiś fragment. Takie kotwy również warto stosować na zewnątrz jako zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci i wody.

Podobne

dodaj komentarz