Dwie kreski na teście ciążowym budzą wiele emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Warto więc ustalić, co wpływa na wiarygodność testu. Warto także wiedzieć jak i kiedy go wykonać, ponieważ test ciążowy wykonany za wcześnie lub w nieodpowiednim czasie, może dać wynik fałszywie dodatni lub ujemny.
Wiele kobiet zastanawia się kiedy wykonać test ciążowy. Na jego wiarygodność wpływa gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon wydzielany przez zarodek, który zagnieździł się w macicy. Aby więc ustalić poziom tego hormonu, należy wykonać test laboratoryjny na obecność hormonu beta-hCG we krwi lub zakupić w aptece test ciążowy, który reaguje na poziom hormonu beta-hCG w moczu.
Podczas gdy ciąża zaistniała, wówczas wynik badania z krwi lub moczu będzie dodatni. Im wyższe stężenie hormonu, tym większe prawdopodobieństwo ciąży. Aby mieć więc prawie stuprocentową pewność najlepiej jest wykonać test beta-hCG z krwi, w chwili spodziewanej miesiączki lub tuż po niej, ponieważ to właśnie od tego czasu następuje wzrost stężenia hormonu. Należy podkreślić, że zbyt wczesne wykonanie tego badania może dać wynik ujemny, pomimo rozwijającej się ciąży.
Kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem?
Pora dnia, w której badanie jest wykonywane, ma bardzo duże znaczenie, szczególnie we wstępnej fazie ciąży. Najwyższe stężenie beta-hCG jest rano, w moczu. Badanie z krwi jest jednak bardziej wiarygodne. W momencie gdy nastąpiło zapłodnienie, poziom tego hormonu stopniowo wzrasta, aż do, mniej więcej, trzeciego trymestru, kiedy to następuje kulminacja.
Pewność i wiarygodność testu ściśle wiąże się z jego prawidłowym wykonaniem, szczególnie w warunkach domowych. Po pierwsze, najważniejsze jest to, aby ściśle stosować się do zaleceń podanych na ulotce, bowiem nieprawidłowe zastosowanie testu może sfałszować wynik. Wszelkie zanieczyszczenia lub odstany mocz również mogą powodować nieprawidłowości. Ilość wypitych płynów przed badaniem także ma niebagatelne znaczenie, ponieważ powoduje rozrzedzenie hormonu we krwi lub w moczu, co w konsekwencji może zafałszować wynik.
Czy wynik testu ciążowego może być błędny?
Istnieje kilka innych powodów bezpośrednio wpływających na poziom beta-hCG. Jednym z nich jest nowotwór, który powoduje wydzielanie substancji zbliżonej do tego hormonu. Innym czynnikiem, który może zakłócić prawidłowy wynik, jest ciąża pozamaciczna, źle rozwijająca się. Takie przypadki zdarzają się z wielu powodów. Mogą to być nieprawidłowości genetyczne, uwarunkowania fizyczne spowodowane nieprawidłową budową narządów rodnych lub stres czy choroby.
Aby mieć więc niemal 100% pewności, należy powtórzyć badanie przynajmniej dwukrotnie, wówczas wynik badania będzie najbardziej wiarygodny.
Dzisiejsza medycyna, będąca na wysokim poziomie, pomoże wyeliminować wiele przyczyn niepowodzeń lub zapobiec niechcianym ciążom. Należy jednak skonsultować się ze specjalistą.
Paulina Nowa
To chyba bardzo stresujące. Czeka się z niecierpliwością na wynik a jak są dwie kreseczki to nagle człowiek odżywa 😛 😀 Kiedyś i mnie to czeka.