Budując czy remontując często trzeba wykorzystywać różnego rodzaju łączenia, aby poszczególne części i materiały tworzyły spójną całość. Rodzajów wkrętów jest jednak kilka, a każdy z nich może być wykorzystany w innym celu. Jakie wkręty powinno się brać pod uwagę? Które do czego służą i jak mogą być wykorzystane?
• Jak dzielimy wkręty?
• Jakie wkręty do drewna?
• Jakie wkręty do metalu i blach?
• Jakie wkręty do płyt kartonowo-gipsowych?
Do czego służą wkręty?
Mówiąc najprościej, wkręty są podstawowym łącznikiem, w przypadku połączeń śrubowych dociskowych i są one jednocześnie najpopularniejszym produktem wśród elementów złącznych. Stykamy się z nimi właściwie wszędzie, jednak w zależności od rodzaju czy budowy takiego wkrętu, jego zastosowanie może być inne. Ich podział jest dosyć prosty, a kategorie wkrętów z przykładami zobaczysz tutaj: https://www.koelnerpolska.pl/produkty/elementy-zlaczne/wkrety-1/wkrety, co powinno ułatwić zorientowanie się w ogólnym zakresie użycia tych złączeń.
Jak dzielimy wkręty?
Ogólnie rzecz biorąc głównym wyznacznikiem pomagającym w rozróżnieniu poszczególnych wkrętów jest ich kształt oraz formy nacięć jakie mogą na nich występować. Patrząc na kształt łba wkrętu można podzielić je na walcowate płaskie i soczewkowate, stożkowate płaskie i soczewkowate, kuliste oraz takie bez łba. Nacięcia na łbach także mają różne kształty: poprzeczna, krzyżowa, kwadrat, sześcian, ośmiokąt czy kształt gwiazdki. Jak więc widać, wybór wśród wkrętów, patrząc już tylko na ich kształt jest dosyć spory.
Jakie wkręty do drewna?
Najpopularniejszym wyborem wśród wkrętów są te wykorzystywane do połączeń z elementów z drewna i materiałów drewnopodobnych, jak również i takich, które łączą drewno z innymi materiałami. Można tu wykorzystać przede wszystkim wkręty uniwersalne oraz standardowe śruby do drewna, oprócz tego dobrze sprawdzają się wkręty farmerskie i tarasowe. Czasem wykorzystywane są także wkręty do płyt gipsowo-kartonowych. Między sobą mogą się różnić wielkością czy kształtem łba oraz sposobem gwintowania.
To co wyróżnia wkręty do drewna jest ich specyfika gwintu, która znacząco różni się od wkrętów do metalu czy blach. Są one również cieńsze, za to powierzchnia samego gwintu jest większa, co znacząco ułatwia wkręcanie. Wkręty do drewna są wykonywane przede wszystkim ze stali węglowej, nierdzewnej czy też stali kwasoodpornej, a ich powłoka albo pozostać w stanie surowym, albo zostać ocynkowana.
Jakie wkręty do metalu i blach?
Podobnie jak w przypadku wkrętów do drewna, można tu wyróżnić kilka rodzajów wkrętów z podziałem na różne kształty gwintów oraz łbów. Ich trzon ma kształt regularnego walca, a ich skok gwintu jest niższy niż we wkrętach do drewna. Najczęściej występującymi wkrętami do blach i metalu są te z łbami stożkowatymi, walcowatymi i podkładowymi, przy czym warto wymienić blachowkręty, służące właśnie do łączeń blach.
Wkręty do blach i metali wyróżniają się tym, iż są one wykonane ze stali zdecydowanie twardszej niż tej w przypadku wkrętów do drewna, a ich dużą zaletą jest to, iż użycie takich wkrętów jest wygodne i szybkie, co znacząco ułatwia pracę.
Jakie wkręty do płyt kartonowo-gipsowych?
O wkrętach do płyt kartonowo-gipsowych było już wspomniane wyżej, jednak warto jest dowiedzieć się o nich więcej. Mają dość szczególną specyfikację, dzięki swojemu szczególnemu kształtowi, który pozwala zagłębić się w płytę, ale jej nie przebija, a co za tym idzie w efekcie daje jednolitą gładką powierzchnię. Warto również wspomnieć, że wkręty te można podzielić na dwa rodzaje: te przeznaczone do łączenia płyt kartonowo-gipsowych z drewnem oraz takie, które łączy płyty kartonowo-gipsowe z metalem. Główną różnicą jest tu skok gwintu odpowiednim do metalu i do drewna. Ważną kwestią jest również odpowiednie zastosowanie końcówek wkrętakowych w czasie osadzania wkrętów.