Wiele osób posiadających własne działki czy ogródki decyduję się na postawienia altany. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: nie ma lepszego miejsca na spędzenie wolnego czasu w ciepły, słoneczny dzień. Altana ogrodowa to idealny wybór dla osób, które lubią spędzać czas na dworze, niekoniecznie będąc narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W ciągu dnia czy wieczorami można tam spokojnie odpocząć z książką, popracować czy też zjeść rodzinny posiłek lub przygotować imprezę w gronie znajomych. Zatem jaką altanę najlepiej wybrać?
Jaką altanę wybrać?
Altanę ogrodową możemy sami zbudować lub zakupić gotową – wszystko zależy od naszych preferencji. Większość ludzi decyduję się jednak na to drugie rozwiązanie. Najczęściej wybierane są altany drewniane, ponieważ najlepiej komponują się z roślinnością w ogrodzie. Umożliwiają także uzyskanie naturalnego efektu, na którym najbardziej nam zależy. Trzeba pamiętać jednak o tym, że drewno wymaga impregnacji, a od jego rodzaju zależeć będzie wytrzymałość konstrukcji. Kolejnym ważnym aspekt jest kształt drewnianych altan (przykład: drewnolandia.pl/oferta/altany-osmiokatne/2).
Kształt altany drewnianej
Na rynku dostępne są przede wszystkim altany kwadratowe, sześciokątne oraz ośmiokątne. Zdarzają się również prostokątne, dziesięciokątne oraz dwunastokątne, ale to raczej rzadkość. Jaki kształt wybrać? To już będzie zależało od naszych potrzeb. Altany kwadratowe świetnie nadają się do wypoczynku oraz organizacji posiłków dla mniejszej ilości osób. Prostokątne, zwane często biesiadnymi, wykorzystuje się najczęściej w restauracjach i nastawione są na organizację posiłku dla dużej grupy gości. Altany sześcio- czy ośmiokątne najlepiej sprawdzają się gdy często przyjmujemy gości w ogrodzie. Zazwyczaj wokół ścianek umocowane są ławeczki, a pośrodku znajduje się stół. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet jak mamy niewielką altanę to pomieścimy w niej stosunkowo dużą ilość gości.
Rozmiar altany ogrodowej
Czym jeszcze kierować się przy wyborze altany? Na pewno rozmiarem. Na początku należałoby zaznaczyć, że w przypadku altany przekraczającej 25m² (w miastach) oraz 35m² (poza granicami miasta) potrzebne będzie pozwolenie na budowę. Zazwyczaj tworzy się je jednak o wiele mniejsze – ze względu na dostępną powierzchnię ogrodu mało kto może sobie pozwolić na tak dużą altanę, często nie ma też takiej potrzeby. Przykładowo: altana z ławką przeznaczona dla dwóch osób będzie mieć min. 4m², altana z ławką i stołem dla 4-osobowej rodziny – 6-8m² a tworzona z myślą o organizacji imprez (rodzinnych czy w gronie znajomych – ok. 10 osób) powyżej 8m².
Nie istnieje jedna recepta na to jaką altanę drewnianą należałoby wybrać. Przede wszystkim musimy patrzeć na jej rozmiar i dostosować ją do wymiarów ogródka – tak aby wszystko tworzyło spójną, harmonijną całość. Natomiast to czy wybierzemy altanę kwadratową czy sześcio- lub ośmiokątną będzie zależeć od naszego codziennego trybu życia.
xela
Mi się podobają brązowe altany takie bardziej w okrągłym kształcie 😉
Sissi
Piękne są takie altany, bardzo mi się podobają. Gdybym maiła ogródek to taka altana na pewno by się u mnie znalazła.
Alena
Widzę, że wybór jest duży, moja ciocia ma u siebie w ogrodzie altanę kwadratową.