Niby to tylko dodatek, ale jakże ważny. Bez niej żadne ciasto nie smakuje tak samo, a zlizywana z rąk i twarzy przywołuje we wspomnieniach lata dzieciństwa. Polewa czekoladowa – dekoracja, dzięki której wypieki nie tylko świetnie smakują, ale już samym wyglądem zachęcają nas do jedzenia. A czy istnieje jakiś odpowiedni przepis?
1. Polewa czekoladowa z kakao i margaryny według przepisu babci
2. Polewa z naturalnej czekolady
3. Polewa czekoladowa z dodatkiem wanilii
W sklepie można kupić wiele rodzajów polewy czekoladowej, jednakże z pewnością żadna z nich nie dorówna smakiem tej, zrobionej samodzielnie w domu. Ponadto ta przygotowana przez nas jest z pewnością zdrowsza i bardziej naturalna. Nie warto więc iść na łatwiznę ani zrażać się tym, że ostatnio polewa nie wyszła nam najlepiej. Co z tego, że rozwarstwiła się, spłynęła z ciasta, bądź zawierała nieefektowne grudki. Wystarczy odpowiedni przepis i dosłownie kilka minut zaangażowania, by cieszyć się niepowtarzalnym smakiem i wspaniałym wyglądem świątecznych wypieków.
1. Polewa czekoladowa z kakao według przepisu babci
Ten przepis z pewnością zna każda kucharka. Jest niezwykle prosty i zajmuje niewiele czasu, a daje znakomity efekt. Wystarczy przygotować trzy łyżki wrzącej wody lub mleka, trzy łyżki cukru pudru, trzy łyżki ciemnego kakao i sto gramów margaryny lub masła. Podczas przyrządzania polewy niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności:
- Najpierw we wrzącej wodzie lub mleku rozpuszczamy cukier.
- Następnie dodajemy pokrojone masło i czekamy, aż się rozpuści.
- Po zdjęciu z ognia przesiewamy kakao i energicznie mieszamy, tak długo, aż otrzymamy gładką, lśniącą polewę.
- Po lekkim wystudzeniu możemy polać nią ciasto i odstawić do stężenia.
2. Polewa z naturalnej czekolady
Polewa ta znakomicie nada się na różnego rodzaju torty, czy wuzetkę. Do jej wykonania potrzebujemy dwieście gramów czekolady, pięćdziesiąt gramów masła i pięćdziesiąt gramów śmietany kremówki.
- Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, następnie dodajemy masło i kremówkę.
- Po dokładnym wymieszaniu dekorujemy ciasto.
3. Polewa czekoladowa z dodatkiem wanilii
Jeśli chcemy uzyskać nieco odmienny smak, warto wypróbować ten przepis. Do przyrządzenia polewy potrzebujemy trzy łyżki kakao, szklankę cukru pudru, trzy łyżki ciepłej wody, pół łyżeczki ekstraktu z wanilii oraz trzydzieści gramów masła. Na początku roztapiamy masło, stopniowo wsypujemy cukier i dodajemy pozostałe składniki, dokładnie mieszamy i gotowe. Jeśli chcemy uzyskać rzadszą konsystencję, wystarczy, że do polewy dodamy wodę i ponownie wymieszamy całość. W momencie, gdy chcemy uzyskać twardą polewę podobną do lukru, musimy dodać więcej cukru pudru.
Na koniec dodamy, że każdy kiedyś zaczynał swoją kulinarną przygodę. A taka kuchenna walka do dziś różnie się kończy. Nawet najbardziej doświadczony kucharz i cukiernik może mieć gorszy dzień co sprawi, że jedząc jego danie zachowamy się jak Magda Gessler w programach telewizyjnych. Wszystko zależy od dnia, chęci, trudności dania i tego, dla kogo je robimy. Skoro jesteś już na końcu artykułu to znaczy, że zrobiłaś lub zrobiłeś polewę i na pewno się udała. Gratulacje!
wuj Sam
O, i taka wiedza to bardzo się przyda. Trzeba będzie rychło przetestować ją w praktyce.
Inka
Dobrze wiedzieć, zaraz święta i zacznie się sezon na wypieki 🙂