Jednym z największych marzeń dzieciństwa jest posiadanie domku na drzewie. Kto go nie chciał mieć? Pewnie prawie każdy, ale rzeczywistość była inna i mniej przyjemna. Po latach wiele się zmienia i to marzenie można ziścić w kolejnym pokoleniu. Jak jednak stworzyć samodzielnie domek na drzewie? Czy da się to zrobić? Najlepiej przeczytać!
- Pamiętaj o bezpieczeństwie domku na drzewie
- Od czego zacząć budowę domku na drzewie?
- Jak zbudować podłogę domu na drzewie?
- Jak postawić ściany domu na drzewie?
- Z czego zbudować dach domku na drzewie?
- Jakie wykończenie domku na drzewie?
Pamiętaj o bezpieczeństwie domku na drzewie
Przede wszystkim należy pamiętać o bezpieczeństwie naszych dzieci. Musimy wybrać stabilne, już nieco starsze i ukształtowane drzewo, na którym oparty częściowo będzie nasz domek. Kolejnym ważnym aspektem jest również wysokość. Nie powinien on znajdować się zbyt wysoko, ponieważ potencjalny upadek dziecka mógłby się okazać zbyt niebezpieczny. Warto również zadbać o to, żeby wysypać przestrzeń pod drzewem korą, dzięki czemu uzyskamy odpowiednią amortyzacją dla skoków dzieci z domku.
Od czego zacząć budowę domku na drzewie?
Domek może opierać się na kilku grubych konarach lub mogą one przez niego tylko przechodzić. To kwestia indywidualnego ukształtowania drzewa. Należy jednak pamiętać o tym, że nie możemy ograniczać naturalnego wzrostu drzewa. Do sporządzenia konstrukcji podłogi będzie nam potrzebna piła, grube (przynajmniej 10 cm średnicy) belki, kątowniki, wiertarka i wkręty, a także beton i żwir, jeśli zdecydujemy się oprzeć całą konstrukcje na ziemi. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest wykopanie 4 otworów na planie kwadrata na głębokość przynajmniej pół metra. Następnie wkładamy do nich pionowo belki odpowiedniej długości i zalewamy betonem. Tak wsparcie w połączeniu z konarami sprawi, że cała konstrukcja będzie stabilna.
Jak zbudować podłogę domu na drzewie?
Najpierw musimy usunąć za pomocą piły mniejsze gałęzie, które będą przeszkadzały nam w stworzeniu drewnianego szkieletu podłogi. Następnie zbijamy kwadratowy lub prostokątny stelaż, umieszczając w rogach kątowniki, a także wzmacniamy całość przynajmniej dwiema belkami przez środek. Wielkość dopasowujemy do belek, które już znajdują się w ziemi, a także do konarów, na których staramy się oprzeć naszą konstrukcję. Podłogę z belkami łączymy za pomocą kątowników. Następnie przykręcamy deski do całej konstrukcji.
Jak postawić ściany domu na drzewie?
Kolejnym etapem budowy domku na drzewie jest stworzenie konstrukcji bocznych za pomocą belek. Bardzo ważne jest to, by postawiać specjalne otwory na okno. Najpierw tworzymy szkielet z belek po bokach i kilku przez środek, byśmy mogli przykręcić do nich deski. Zaczynamy przykręcanie od zewnętrznej części. W środku możemy zastosować sklejkę. Jeśli tego nie zrobimy, to musimy wygładzić wszystkie powierzchnie, żeby nasze dzieci nie poraniły sobie rąk drzazgami.
Z czego zbudować dach domku na drzewie?
Na koniec zostaje nam konstrukcja dachu, która jest tu nie mniej ważna i istotna. Tu również wykonujemy prosty stelaż, do którego przykręcamy deski lub przybijamy klepki. Jeśli chcemy dać dzieciom możliwości wchodzenia na dach, to musimy zadbać o jego stabilność i odpowiedni kąt lub też stworzenie bocianiego gniazda, na które będą mogły swobodnie i bezpiecznie wejść. Można także przy okazji zadbać o szczelność, aby w razie deszczu domek nie został zalany.
Jakie wykończenie domku na drzewie?
Do domku musimy się w jakiś sposób dostać. Możemy to zrobić za pomocą drabiny lub sznurka. Czasami przybijane stopnie drabiny do drzewa, jednak jest to raczej jedno z najgorszych rozwiązań i pod wieloma względami zarówno niebezpieczne, jak i niewygodne. Warto pamiętać również o tym, że taki drewniany domek musi zostać zaimpregnowany, żeby mógł posłużyć naszym dzieciom przez długie lata.
Heniek
Ja też w dzieciństwie bardzo chciałem mieć coś takiego. Ale cóż, nie można mieć wszystkiego 🙁
Tweety
Ja zawsze chciałam mieć domek na drzewie ale nie było chętnych na jego zbudowanie 🙁