Gdy spada śnieg, żeby zabezpieczyć nas przed upadkiem i złamaniem kończyn, służby miejskie posypują ulice i chodniki solą przemysłową, której zadaniem jest stopienie lodu. Działa to znakomicie na przestrzeń pod naszymi stopami, jednak jest niezwykle szkodliwe dla naszych butów. Jak się bronić przed powstawaniem białych plam na naszym obuwiu i jak je usunąć, jeśli już powstaną? Czytajcie poniżej!
- Jak zapobiegać negatywnych skutków soli?
- Jakie środki do czyszczenia butów z soli?
- Pamiętaj o pielęgnacji butów
Jak zapobiegać negatywnych skutków soli?
W wielu sytuacjach w naszym życiu lepiej po prostu zapobiegać niż leczyć. Podobnie jest w przypadku naszego obuwia. Z tego właśnie powodu, kiedy ekspedientka w sklepie proponuje nam zakup odpowiednich past, wosków czy sprayów, powinniśmy skorzystać z tej rady. Każdy rodzaj skóry lub zamszu wymaga bowiem innej pielęgnacji i często zwykła pasta nie jest wystarczającym zabezpieczeniem.
Po zakupie nowych butów powinniśmy je niezwłocznie zaimpregnować. Specjaliście polecają powtórzyć tę czynność już po pierwszym wyjściu, żeby ochronna warstwa była trwalsza. Ponadto powinniśmy starać się nie przemoczyć butów, ponieważ, kiedy już raz do tego dopuścimy, skóra staje się znacznie bardziej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dodatkowym problemem jest wtedy tendencja do pocenia się buta. Kiedy zauważymy białe plamy należy je od razu wyczyścić szmatką z ciepłą wodą i zostawić do wysuszenia, jednak nie przy kaloryferze. Co robić jeśli to nie działa?
Jakie środki do czyszczenia butów z soli?
Kiedy sól pozostawała na naszych butach przez dłuższy czas, istnieje możliwość, że skóra naszego obuwia została uszkodzona. Jest jednak nadzieja. Warto zastosować jak najszybciej jeden z wymienionych poniżej środków:
Ocet – jestem praktycznie pewien, że znajduje się w niemal każdym polskim domu. Może się również przydać w naszym problemie. Ocet ma właściwości oczyszczające i dezynfekujące. Stężenie octu, który możemy kupić w naszych sklepach jest jednak zbyt silne i z tego konieczne będzie jego rozcieńczenie. Do miski wlej jedną szklankę wody i jedną szklankę octu, a następnie za pomocą ścierki lub gąbki usuń ślady soli.
Płyn do mycia naczyń – równie dobrym środkiem do usuwania tych irytujących plam jest nasz kuchenny płyn. Wystarczy parę kropli rozpuścić w ciepłej wodzie i możemy próbować walczyć o przyszłość naszych butów.
Woda utleniona – ten środek dezynfekujący wchodzi w pożądane reakcje chemiczne z solą. Podobnie jednak jak ocet, ma zbyt duże stężenie. Na połowę szklanki wlejcie około dwóch łyżeczek wody utlenionej, a następnie zamoczcie koniuszek ścierki w otrzymanym roztworze i przetrzyjcie nim swoje buty.
Pamiętaj o pielęgnacji butów
Mam nadzieję, że wymienione wyżej sposoby Wam pomogły. Po ich zastosowaniu warto dodatkowo natłuścić skórę, by była ona bardziej elastyczna i odporna na uszkodzenia. W tym celu świetnie sprawdzi się nawet zwykły krem Nivea czy oliwka dla dzieci. To znacząco pomoże butom na przyszłość, dzięki czemu będziemy mogli z nich korzystać znacznie dłużej i nie rozpadną się już po pierwszym sezonie zimowym.
wiola
Ja zawsze przed zimą zabezpieczam obuwie żebym potem nie musiała sie martwić właśnie taką solą. Ale przyznam, że nie słyszałam o wodzie utlenionej a wydaje się to być logiczne,