Jak się leczyć ziołami? Wszystko co musisz wiedzieć o terapii ziołami

Zioła to naturalny sposób na poprawę samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Wiele osób nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, jak bardzo naturalne zioła mogą pomóc i poprawić kondycję organizmu. Oczywiście warto wiedzieć, jakie zioła pomagają na konkretne dolegliwości i jak powinno się je stosować.

1. Jakie zioła leczą?

Zakres ziół o walorach leczniczych jest bardzo wiele, jednak skupiając się na tych najpopularniejszych i łatwo dostępnych, wyróżniamy następujące rodzaje:

  • Rumianek – działa przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwobrzękowo, łagodzi ból, mdłości, bóle menstruacyjne, kolki u niemowląt. Stosuje się go przy problemach z astmą czy zapaleniu zatok. Dobrze wpływa na kondycje skóry pozostawiając ją gładką i miłą w dotyku.
  • Lipa –działa przeciwzapalne, wybielająco, zamyka pory, poprawia apetyt, pomaga przy zapaleniu gardła czy oskrzeli. Ma działanie moczopędne, stosowana jest przy wysokich gorączkach oraz jako środek uspokajający.
  • Skrzyp polny – wykorzystywany jest przy schorzeniach dróg moczowych, miażdżycy, działa przeciwzapalne i moczopędne. Jest również szeroko wykorzystywany w kosmetyce jako środek poprawiający kondycje włosów, skóry i paznokci. Hamuje również proces starzenia się.
  • Dzika róża – ma działanie moczopędne oraz żółciopędne, działa uspokajająco oraz łagodzi stan napięcia nerwowego. Zawarta w niej witamina P, uśmierza stany zapalne oraz alergiczne. Wykorzystywana jest przy schorzeniach wątroby, nerek czy przewodu pokarmowego. W kosmetyce wykorzystywana jest w leczeniu trądziku różowatego oraz przy bolesnych podrażnieniach.
  • Mięta – wspomaga w pracy jelit, posiada właściwości odkażające, uspokajające oraz przeciwbakteryjne.
  • Szałwia – działa antydepresyjnie i kojąco, pobudza krążenie, hamuje wydzielanie potu, reguluje pracę układu pokarmowego, obniża poziom cukru.
  • Wierzba biała – jej lecznicze właściwości wykorzystywane są do leczenia chorób reumatycznych i miażdżycy, działa bakteriobójczo, przeciwzapalne, obniża wysoką gorączkę oraz przewlekły ból.

2. Zioła w kosmetyce

Jak wykazano powyższe, zioła mają właściwości lecznicze, ale ich pozytywne właściwości znajdują zastosowanie również w kosmetyce. Wykorzystuje się je do pielęgnacji skóry, odmładzania czy innych rodzajów dążących do poprawy urody. Zawarte są w różnorodnych kremach, balsamach, szamponach i odżywkach.

Kojące działanie rumianku

Najczęściej wykorzystywane są zioła dębu, łopianu, nagietka, szałwii, pokrzywy, skrzypu polnego czy dzikiej róży. W zależności od tego z jakim problemem konkretnie się borykamy, tak adekwatnie powinno się dobierać odpowiednie kosmetyki.

Zatem jeśli mamy problem z suchą cerą, wówczas dobrze jest sprawdzać czy dany kosmetyk zawiera w sobie takie zioła jak kwiat pomarańczy, mniszek lekarski, pietruszka, lipa czy siemię lniane. Dzięki nim skóra nie będzie się dalej wysuszać.

Wykorzystanie pokrzywy w lecznictwie

W przypadku cery tłustej zaleca się stosowanie kosmetyków na bazie łubinu, pokrzywy, dziurawca, i siemienia lnianego. Te zioła działać będą przeciwzapalne i zmiękczająco.

Cera wrażliwa będzie dobrze reagować na zioła ogórecznika, pietruszki, rojnika, szczawiu które skutecznie łagodzą wszelkie podrażnienia. W przypadku cery dojrzałej można bez obaw stosować lipę, prawoślaz, nasiona lnu, mniszek lekarski oraz czarny które wykazują właściwości regenerujące i odmładzające.

3. O czym pamiętać przy terapii ziołami?

Najważniejsze jest odpowiednie dawkowanie. Zioła nawet te o właściwościach leczniczych, nie mogą być spożywane bez umiaru. Należy przyjmować dokładnie takie dawki, jakie zostały opisane na opakowaniu albo zalecone przez specjalistę. Bardzo ważną rolę odgrywają odpowiednie proporcje. Napary i herbaty z ziół należy pić powoli i małymi łyczkami. Nie należy przekraczać zalecanej dawki ponieważ konsekwencje mogą być różne.

Podobne

dodaj komentarz