Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twoje samopoczucie?

W zależności od indywidualnych upodobań lubimy kolory żywe, intensywne i zachęcające do działania lub wręcz przeciwnie, stawiamy na spokojne i stonowane barwy. Kolor wnętrza nie spełnia jednak tylko względów estetycznych, silnie oddziałując na nasz nastrój. Jak więc poszczególne kolory wpływają na nasze samopoczucie?

Wnętrze a psychologia kolorów

Ściany, meble i dodatki – urządzanie mieszkania wiąże się z podjęciem szeregu ważnych decyzji. Dobór kolorów nieodłącznie związany jest z metrażem, przeznaczeniem pokoju, jak i stworzeniem przestrzeni w jednym stylu. Co więc, przed kupnem farby, należy wiedzieć o kolorach?

Żółty a dobry humor

Żółta barwa, jako że lubi zwracać na siebie uwagę, często wykorzystywana jest w działaniach marketingowych. Niesie pozytywne konotacje, sprzyja koncentracji i pobudza pracę mózgu. I choć w nadmiarze może powodować uczucie zmęczenia, to dodatki w żółtym odcieniu skutecznie zaktywizują naszą kreatywność.

Aranżacja salonu

Intensywna czerwień

Kolor czerwieni z łatwością potrafi zdominować przestrzeń. Oszczędnie wykorzystywany przyspiesza pracę mózgu, przygotowuje do działania. Sprawdza się w pomieszczeniach, w których pracujemy lub aktywnie wypoczywamy – przyspiesza krążenie, budzi do życia.

Biel jako barwa odprężenia

Odcienie bieli i minimalistyczny styl mieszkania to dobrze znane połączenie. Biały chętnie stosowany jest w pokojach, w których szukamy odpoczynku i chwili wytchnienia. Ściany w odcieniach bieli uspokajają, a także optycznie powiększają przestrzeń.

Czerń – kolor elegancji

Choć czerń może działać przygnębiająco, jako akcent kolorystyczny kojarzy się z luksusem i wysokim standardem. Czarny, wykorzystany w klasycznych wnętrzach, doda pomieszczeniu eleganckiego rysu i podkreśli jego charakter. Umiejętne zastosowanie czerni sprzyja odprężeniu, przez co barwa polecana jest osobom zdecydowanym i pewnym siebie.

Niebieski a siła spokoju

Działanie relaksujące i uspokajające – niebieski kolor ma wiele zalet. Sprawia, że czujemy się bezpieczni, poprawia koncentrację i obniża ciśnienie. Jest świetnym rozwiązaniem do salonu, pokoju gościnnego lub sypialni, czyli miejsc przeznaczonych do wypoczynku.

Para malująca ścianę

Zielony, czyli harmonijne wnętrze

Zieleń nie bez powodu tak chętnie wykorzystywana jest w reklamach. Jako barwa, która bez wątpienia kojarzy się z naturą, wprawia w pozytywny nastrój, pozwala się zrelaksować i zebrać myśli. Zieleń zaleca się osobom, które szukają chwili wytchnienia i zmagają się z obniżonym nastrojem.

Fiolet kolorem kreatywności

Jako że fioletowe ściany mogą być zbyt przytłaczające, fiolet polecany jest jako barwa dodatkowych elementów wystroju mieszkania. Łagodne odcienie koloru spodobają się miłośnikom spokoju, którzy rozmyślaniom poświęcają dużo czasu. Zaletą fioletu jest także to, że korzystnie wpływa na układ nerwowy i ułatwia opanowanie emocji.

Kolory a emocje

Przy wyborze kolorów wnętrza warto przyjrzeć się ich charakterystyce. Barwy, odpowiednio dobrane pod względem potrzeb, potrafią działać relaksująco, jak i skłaniać do dynamicznej pracy. Na etapie wykończenia wnętrza pomocy przy wyborze odpowiedniego koloru udzieli projektant wnętrz. Doświadczony specjalista dopasuje barwy do charakterystyki i przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, a także naszych preferencji. Sprawdzonych projektantów wnętrz można znaleźć na https://fixly.pl/kategoria/projektowanie-wnetrz.

Podobne

dodaj komentarz