Chcesz zostać obywatelem USA? Zawsze marzyłeś, żeby spełnić swój amerykański sen o wolności? Możesz starać się o obywatelstwo USA, ale przygotuj się na wiele męczących procedur. Wbrew pozorom, uzyskanie obywatelstwa nie jest takie proste, jak niektórzy z nas myślą. Jak zostać Amerykaninem?
• Na czym polega Loteria Wizowa?
• Kto może starać się o wizę imigracyjną?
• Jak dostać wizę pracowniczą?
Na czym polega Loteria Wizowa?
To jedyna opcja, która nie wymaga większego wysiłku. Przynajmniej na początku. Od trzech lat Polska znów może brać udział w tym amerykańskim programie. Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w Loterii Wizowej i dostać zieloną kartę? Wystarczy uzupełnić formularz na stronie ambasady. Należy podać tam podstawowe dane i wgrać odpowiednie zdjęcie.
A kto może wziąć udział w Loterii Wizowej? Osoba, która urodziła się w kraju znajdującym się na liście podanej przez organizatorów, czyli Departament Stanu USA. Oprócz tego, mile widziane w Ameryce są osoby, które mają co najmniej średnie wykształcenie lub które w ciągu ostatnich pięciu lat, dwa przepracowały w zawodzie, do którego mają uprawnienia w postaci dwóch lat szkoleń i praktyk.
Wyniki loterii zawsze podawane są 1. maja. To, że zostaliśmy wylosowani, nie oznacza jeszcze, że możemy świętować już obywatelstwo USA. W tym momencie rozpoczyna się udowadnianie w ambasadzie, że nie będziemy obciążeniem dla Ameryki. Głównie chodzi tu o finanse. Zielona karta nie zapewnia pracy, mieszkania czy ubezpieczenia zdrowotnego. O to trzeba zadbać samemu.
A ile kosztują formalności związane z wygraniem w loterii? Opłata za rozpatrzenie wniosku to ok. 330 $, opłata imigracyjna 165 $, zaświadczenie o niekaralności 30 zł, badania i szczepienia ok. 500 zł, tłumaczenie dokumentów – tu ceny zależą od tłumacza.
Kto może starać się o wizę imigracyjną?
Najłatwiej mają najbliżsi krewni obywateli USA. O wizę mogą starać się małżonkowie obywateli, a także dzieci w stanie wolnym, do 21. roku życia. Ponadto, obywatelstwo mogą uzyskać także rodzice obywatela USA, ojczym, obecna żona, pasierb osoby będącej obywatelem Stanów Zjednoczonych, a także wdowa/wdowiec (wniosek musi zostać złożony do dwóch lat od śmierci) oraz dzieci, które zostały adoptowane przez obywatela USA za granicą.
Oprócz tego są także inne wizy rodzinne. Mogą o nie starać się dzieci Amerykanina, które mają powyżej 21. lat, małżonkowie osób, które są rezydentami USA, ich dzieci stanu wolnego, a także żonaci synowie i zamężne córki obywatela USA i bracia i siostry obywatela.
Jak dostać wizę pracowniczą?
Zazwyczaj konieczna jest oferta pracy od amerykańskiego pracodawcy. Prawo pierwszeństwa mają osoby nadzwyczajnie uzdolnione, czyli naukowcy, artyści, biznesmeni itp. O wizę mogą starać się także pracownicy wykwalifikowani, którzy mają co najmniej dwa lata doświadczenia, pracownicy określonych zawodów, na które jest zapotrzebowanie w USA, a także pracownicy niewykwalifikowani, którzy pracują na stanowiskach wymagających do dwóch lat szkoleń. Trzeba jednak pamiętać, że ubiegając się o taki rodzaj wizy musimy mieć konkretną ofertę od pracodawcy w USA.
Oprócz tego, o wizę pracowniczą mogą starać się osoby duchowne i inwestorzy, którzy którzy stworzą miejsca pracy i zainwestują minimum milion dolarów w nowe przedsiębiorstwo w Ameryce lub pół miliona na obszarach, gdzie występują trudności ze znalezieniem pracy.