Jak dbać o swoją prywatność w internecie?

Prywatność w internecie jest bardzo ważna, niestety wciąż niewiele osób ma świadomość tego, że ich złe nawyki mogą sprawić, że padną w końcu ofiarą oszustów w sieci. Aby do tego nie doszło, warto dowiedzieć się, w jaki sposób można zabezpieczyć swoje dane online. Jak więc zadbać o prywatność w internecie?

Prywatność w social mediach

Wielu osobom trudno jest zachować prywatność w social mediach. Relacjonują każdy szczegół ze swojego życia, udostępniają o sobie informacje publicznie, co jest tylko zachętą dla złodziei. Chcąc wzmocnić poczucie prywatności na portalach społecznościowych, warto przyjrzeć się ustawieniom. Lepiej, by konto było prywatne, a wszelkie posty nie wychodziły poza krąg znajomych. Od czasu do czasu trzeba sprawdzić listę tych znajomych, w szczególności dotyczy to osób, którzy takie grona liczą w tysiącach.

Ostatecznością jest zniknięcie z social mediów, na co decyduje się coraz więcej osób. Jak usunąć konto na Facebooku zobacz na Poradnikowy.net, nie jest to szczególnie trudne. Po usunięciu masz jeszcze 14 dni na zmianę zdania, w tym czasie konto można przywrócić.

Dobry program antywirusowy

Programów antywirusowych jest całkiem sporo. Aby jednak być lepiej chronionym, warto zdecydować się na pełne wersje oprogramowania, które są płatne. Wówczas możliwości antywirusa są znacznie większe, a komputer jest lepiej chroniony przed różnego rodzaju wirusami i włamaniami.

Dane osobowe w internecie

Niewiele osób zwraca uwagę na swoje dane w internecie. Okazji do ich wpisywania jest mnóstwo. Przez internet załatwiamy wiele spraw, robimy zakupy, zamawiamy jedzenie, płacimy rachunki, wykonujemy przelewy, dopełniamy formalności urzędowych. Trzeba jednak uważać na to, na jakiej stronie te dane się podaje. Jeśli nie jest to konieczne, lepiej ich nie wpisywać. Warto przyglądać się wyglądowi witryn. Niektórzy oszuści robią do złudzenia podobne strony, wysyłają maile z załącznikami, które do nich prowadzą i sugerują np. wykonanie zaległego przelewu. Tak jest w przypadku oszustw „na banki”. Trzeba jednak być świadomym, że instytucje te nie wysyłają takich wiadomości.

Hasła do kont

Najlepiej byłoby, gdyby do każdego konta mieć inne hasło. Nie każdy jednak na to się decyduje, głównie z obawy o to, że nie zapamięta wszystkich dostępów. Hasła powinny być jednak nieco skomplikowane. Niech nie będzie w nich naszych imion i nazwisk, to złodziej weźmie pod uwagę w pierwszej kolejności. Dobre hasło musi zawierać różne znaki, duże i małe litery, cyfry, znaki specjalne. Nie może być też za krótkie. Na niektórych stronach pojawia się komunikat, że hasło powinno składać się np. z 8 znaków i mieć określone symbole.

Kamera w laptopie

Większość laptopów posiada już wbudowane kamery. Specjaliści ostrzegają jednak, że warto je zakryć, kiedy z nich nie korzystamy. Okazuje się, że złodzieje mogą nas podglądać nawet wtedy, kiedy nie świeci się dioda sygnalizująca aktywność kamery. Ten podgląd może służyć przechwyceniu haseł, np. do logowania na stronie banku. Lepiej więc zdecydować się na zaślepkę, która ochroni przed takimi oszustami.

Podobne

dodaj komentarz