Choć początki implantologii w Polsce sięgają lat 50, to dopiero lata 90 możemy uznać za prawdziwy przełom. To właśnie wtedy trafiły do naszego kraju nowoczesne technologie, dzięki którym implementowane wszczepy stały się praktyczne i bezpieczne. Mimo rosnącej popularności tej metody uzupełniania braków w uzębieniu, jesteśmy na dole listy pod względem ilości zabiegów implantologicznych. Warto przyjrzeć się bliżej jak wygląda sytuacji w kraju.
Teoretycznie w Polsce każdy stomatolog może zająć się wszczepieniem implantu. Nie reguluje tego bowiem prawo. Do niedawna takie leczenie można było uzyskać jedynie w największych polskich miastach, jednak obecnie nawet małe gabinety mają je w swojej ofercie.
Warto jednak być rozważnym przy wyborze stomatologa, który będzie zajmował się naszą szczęką. Jest to zabieg skomplikowany i z tego właśnie powodu należy wybrać osobę, która posiada specjalistyczne certyfikaty, które dadzą nam pewność, że zabieg zostanie wykonany w sposób prawidłowy. Najlepiej wybierać osoby, które zrzeszone są w takich strukturach jak stowarzyszenie implantologów implantmasterspoland.pl (www.implantmasterspoland.pl). Członkami takich stowarzyszeń mogą być jedynie osoby, które posiadają właściwe wykształcenie i kompetencje.
Cena
Nie da się ukryć, że główną barierą, jaka stoi na przeszkodzie do leczenia implantologicznego jest cena. Należy jednak zauważyć, że jest ona relatywnie niska. Za granicą, w takich krajach jak Wielka Brytania, implant średnio kosztuje nawet 15 tysięcy złotych. W Polsce średnio będziemy musieli zostawić w gabinecie dentystycznym ok. 3,5 tysiąca złotych. W wielu przypadkach jest to też przyczyna turystyki implantologicznej do naszego kraju. Przyciąga zwłaszcza fakt, że nasi rodzimi implantolodzy stosują te same metody i materiały, co ich zagraniczni koledzy.
Klienci
Klientami takich gabinetów na całym świecie są głównie osoby starsze, które chcą się cieszyć pięknym uśmiechem bez konieczności noszenia sztucznej szczęki, która nie jest zbyt praktyczna. Z badań GBI Research wynika, że obecnie osoby między 50 a 64 rokiem życia stanowią ponad 70% pacjentów, którzy poddają się temu zabiegu. Tendencja do starzejącego się społeczeństwa karze sądzić, że w przyszłości klientów w tym sektorze stomatologii będzie przybywać.
Należy jednak zauważyć, że również młodsze osoby korzystają z tego rozwiązania. W niektórych przypadkach decyduje nasza wrodzona słabość zębów. Często po leczeniu kanałowym zęby są tak osłabione, że kolejne ich leczenie doprowadza do utrata zęba i konieczności wszczepienia implantu. Ząb możemy również stracić w sposób mechaniczny. Często zdarza się tak w przypadku sportowców.
Implanty to najlepszy i najbardziej solidny sposób uzupełnienia ubytku w uzębieniu. Należy jednak pamiętać, że niewielka część dentystów posiada odpowiednie certyfikaty, które gwarantują nam bezpieczeństwo. Warto więc poświęcić swój czas na odpowiednią weryfikację implantologa, by móc cieszyć się zdrowym uśmiechem bez zmartwień.
Jasmine
Efekty wyglądają oszałamiająco, niektórym by się taki zabieg przydał.