Człowiek od początku istnienia zadawał sobie mnóstwo pytań i szukał na nie odpowiedzi. Wśród nich były zagadnienia dotyczące zjawisk atmosferycznych, przyrody czy procesów zachodzących w organizmie. Wraz z postępem nauki i zmieniającą się rzeczywistością, ciekawość świata wzrosła, ale też pojawiły się nowe możliwości, dzięki którym szybciej można uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas zagadnienia. Jakie pytania najczęściej zadają internauci i jakie są na nie odpowiedzi?
- Gdzie jest burza?
- Gdzie sprawdzić wyniki matur?
- Gdzie boli trzustka?
- Gdzie kupić fidget spinner?
- Gdzie na grzyby?
- Gdzie zarejestrować numer?
- Gdzie pada deszcz?
- Gdzie sprawdzić wyniki egzaminu gimnazjalnego?
- Gdzie kupić Dermacol?
- Gdzie pierwszy przeszczep serca na świecie?
Gdzie jest burza?
„Gdzie jest burza?” to bardzo często zadawane pytanie, szczególnie wiosną i latem, kiedy tych zjawisk atmosferycznych jest najwięcej. Zdarzają się oczywiście burze także zimą, jednak są to wyjątki. Dzięki zaawansowanym radarom i natychmiastowemu udostępnianiu informacji w Internecie, w czasie rzeczywistym możemy się dowiedzieć, gdzie jest burza w Europie, ale i na świecie. Na wielu stronach internetowych dostępne są specjalne mapy, na których można zobaczyć te zjawiska atmosferyczne, ale też stopień ich natężenia. Szukając informacji na temat tego, gdzie jest burza, warto odwiedzić takie strony jak pogoda.interia.pl, burze.dzis.net czy blids.de. Oprócz tego, można śledzić także komunikaty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o przewidywanych wyładowaniach atmosferycznych.
Gdzie sprawdzić wyniki matur?
Maturzyści co roku czekają z niecierpliwością na ogłoszenie wyników najważniejszego egzaminu w ich życiu. W końcu punkty uzyskane w testach decydują o tym, na jakie studia będą mogli się zdecydować. Obecnie obowiązkowe jest zdawanie takich przedmiotów jak język polski, matematyka, język nowożytny i dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym. Egzamin maturalny uważa się za zaliczony, jeśli osoba uzyskała co najmniej 30% z danego przedmiotu.
O tym, gdzie sprawdzić wyniki matur najlepiej dowiedzieć się od CKE, czyli Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To ona ustala terminy egzaminów z konkretnych przedmiotów i publikuje wyniki. Gdzie sprawdzić wyniki matur w Internecie? Na stronie OKE, czyli Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej przypisanej do naszego regionu. Tego samego dnia wydawane są także świadectwa maturalne w szkołach, jednak w sieci można wcześniej poznać wyniki. Wystarczy zalogować się używając numeru PESEL i hasła, które zostało automatycznie wygenerowane i otrzymaliśmy je wcześniej w szkole.
A gdzie sprawdzić wyniki matury poprawkowej? Egzaminy poprawkowe przeprowadzane są w sierpniu, a wyniki można poznać już we wrześniu. Wyniki dostępne są na stronie OKE w określonym terminie.
Gdzie boli trzustka?
Trzustka to bardzo ważny narząd gruczołowy, który zlokalizowany jest w górnej części brzucha. Do funkcji trzustki zalicza się czynności zewnątrzwydzielnicze, czyli produkcję soku trzustkowego i czynności wewnątrzwydzielnicze, za które odpowiedzialne są wyspy Langerhansa (gruczoły obecne w miąższu organu). Narząd ten zbudowany jest z kilku części: głowy, szyjki, trzonu i ogona, dlatego też dolegliwości można odczuwać na różne sposoby. Najczęściej można odczuć ból dwóch tych elementów narządu. Głowa i trzon bolą po prawej i środkowej stronie nadbrzusza, a gdzie boli ogon trzustki? Ze względu na lokalizację, ból pojawia się najczęściej pod żebrami po lewej stronie.
Gdzie dokładnie boli trzustka? Zazwyczaj w nadbrzuszu. Ból może także promieniować w kierunku pleców. Dokładne ustalenie przyczyny dyskomfortu możliwe jest po rzeczowym określeniu rodzaju bólu. Pacjent powinien wskazać, gdzie boli trzustka i jakie ma objawy towarzyszące, np. uczucie pieczenia, palenia, kłucia, wymioty, mdłości itp.
Wśród przyczyn bólu trzustki najczęściej wymienia się stany zapalne tego narządu. Często dochodzi do OZT, czyli ostrego zapalenia trzustki. Charakteryzuje się ono ciągłym odczuwaniem bólu, które ustaje dopiero po dożylnym podaniu leków przeciwbólowych. Jeżeli chodzi o lokalizację, to wskazywana jest lewa strona nadbrzusza. Do OZT mogą doprowadzić choroby pęcherzyka i dróg żółciowych oraz nadużywanie alkoholu.
Ból może świadczyć także o PZT, czyli przewlekłym zapaleniu trzustki. Schorzenie to charakteryzuje się powstawaniem nieodwracalnych zmian, które doprowadzają do niewydolności organu. W przypadku tego schorzenia ból nie ustępuje. Często pojawiają się ataki, które uniemożliwiają człowiekowi normalne funkcjonowanie. Wśród dodatkowych objawów wymienia się także wzdęcie brzucha, wymioty, biegunkę, spadek wagi, nietolerancję pokarmów tłuszczowych i cukrzycę.
Ból trzustki może być także spowodowany torbielami wypełnionymi sokiem trzustkowym. Mogą one być powikłaniem OZT i PZT lub mieć charakter nowotworowy.
Ostatnią przyczyną bólu może być rak trzustki. Powoduje on niesamowicie silne bóle nadbrzusza i pleców, a pojawia się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Do wcześniejszych objawów raka trzustki można zaliczyć utratę wagi, brak apetytu, dyskomfort odczuwany w nadbrzuszu, biegunkę i nudności.
Gdzie kupić fidget spinner?
Fidget spinner to niewielkich rozmiarów zabawka zręcznościowa, którą trzeba wprowadzać w ruch, aby jak najdłużej kręciła się wokół własnej osi. Zazwyczaj składa się z dwóch, trzech lub czterech łożysk, które połączone są plastikowym bądź metalowym elementem. Historia spinnera sięga lat 90. XX wieku, kiedy to znana amerykańska inżynier – Catherine Hettinger, chciała stworzyć zabawkę, która zwiększy koncentrację i pomoże zmniejszyć lęki dzieciom z autyzmem i ADHD. Szczyt popularności fidgeta spinnera nastąpił jednak wiele lat później, bo dopiero w 2017.
Obecnie gadżet ten niekoniecznie wykorzystywany jest w terapii zaburzeń rozwoju. Głównie odstresowuje i zajmuje czas. Co ciekawe, uwielbiają go nie tylko dzieci, ale i dorośli na całym świecie. Fidget spinner do kupienia jest w wielu sklepach internetowych. Można go zamówić w bardzo atrakcyjnej cenie. Zabawka ta kosztuje od kilku złotych wzwyż, w zależności od modelu. Fidget spinner dostępny jest także w Empiku, Smyku i wielu innych sklepach stacjonarnych z zabawkami.
Gdzie na grzyby?
„Gdzie na grzyby?” – to pytanie co roku elektryzuje wszystkich miłośników chodzenia po lesie, szczególnie wczesną jesienią. Każdy grzybiarz wie, że najważniejsza jest wysoka wilgotność powietrza i ciepła noc poprzedzająca naszą wyprawę. Nie bez powodu zresztą mówi się, że coś wyrasta jak grzyby po deszczu, bo właśnie wtedy jest najlepszy czas na grzybobranie. Niestety, ulubione hobby Polaków jest nieco kapryśne, bowiem nigdy nie ma gwarancji, że wybierając się na grzyby, przyniesiemy pełny koszyk.
A gdzie na grzyby warto iść? Niezależnie od tego, w którym regionie mieszkamy, grzyby możemy znaleźć w lasach, borach i na stokach. Osoby, które szukają borowików, powinny zwrócić szczególną uwagę na dęby i buki, ponieważ przy nich ten gatunek rośnie najczęściej. Miłośnicy koźlarzy muszą szukać ich pod brzozą, grabem i osiką, a smakosze maślaków powinni zajrzeć pod sosnę i modrzew.
A w jakich regionach Polski jest najwięcej grzybów? Warto poszukać specjalnej mapy występowania grzybów, na której zaznaczone są konkretne miejsca, gdzie można się udać. Jest ona dostępna w Internecie, a dzięki niej dowiemy się gdzie na grzyby wybrać się na Śląsku czy w województwie dolnośląskim. Mapa ta jest stale aktualizowana i można ją przejrzeć na stronie grzyby.pl.
Gdzie zarejestrować numer?
Od 01.02.2017 r. w Polsce wprowadzono obowiązek rejestrowania kart SIM. Ma to na celu wzmocnienie bezpieczeństwa obywateli, ponieważ do konkretnego numeru telefonu przypisane będą dane osobowe, a więc wykonywanie jednorazowych, anonimowych połączeń z nowego starteru będzie niemożliwe, co miało miejsce w przypadku działalności przestępczej i terrorystycznej.
Po wprowadzeniu ustawy, wiele osób zastanawiało się gdzie zarejestrować numer na kartę. Najłatwiej zrobić to w salonach operatorów. Do rejestracji wymagany będzie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, na przykład paszport. Punktów, gdzie można zarejestrować numer telefonu jest jednak więcej. Usługę rejestracji wprowadziły także placówki Poczty Polskiej. Niektóre systemy bankowości internetowej także umożliwiają rejestrację. Tak jest w przypadku ING Bank Śląski, Millennium Bank czy PBS Bank.
A gdzie zarejestrować numer Plus, Orange czy T-mobile? Większość czołowych operatorów umożliwiło także rejestrację SMS-em. Wystarczy wysłać wiadomość o konkretnej treści pod wskazany numer. Jednak aby skorzystać z tej opcji, trzeba posiadać już w danej sieci telefon lub inne usługi, które wymagały wcześniej podania danych osobowych. Może to być także zarejestrowany już numer.
Gdzie pada deszcz?
Zastanawiając się, gdzie pada deszcz lub może on wystąpić w przyszłych dniach, najlepiej sięgnąć do Internetu. Jest wiele stron, które swoje prognozy opierają na danych ze specjalnych radarów, skąd duża sprawdzalność tych zjawisk. Bez trudu można sprawdzić, gdzie pada deszcz w Polsce, ale i w Europie, czy na całym świecie.
Opady w Polsce online dostępne są na augustyna.pl. Prognozę można sprawdzić z kilkunastodniowym wyprzedzeniem, co sprawdza się podczas planowania podróży po naszym kraju. Na antistorm.eu istnieje możliwość oszacowania godziny wystąpienia opadów i czasu trwania. Widoczna jest tam nie tylko Polska, ale także sąsiednie kraje.
Opady deszczu i inne zjawiska pogodowe na całym świecie można śledzić na stronie accuweather.com.
Gdzie sprawdzić wyniki egzaminu gimnazjalnego?
Egzamin gimnazjalny przeprowadzany jest w trzeciej klasie gimnazjum. Ma on na celu sprawdzenie wiedzy zdobytej przez uczniów podczas trzech lat nauki. Egzamin nie ma wpływu na kontynuowanie nauki, jednak osoby, które chcą dostać się do „lepszych” szkół powinny się do niego przyłożyć, ponieważ w tym przypadku punktacja z egzaminu, obok ocen, ma znaczenie.
Egzaminy gimnazjalne przeprowadzane są w kwietniu. Szczegółowy harmonogram ogłasza CKE, czyli Centralna Komisja Edukacyjna. Uczniowie przystępują do egzaminów z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej.
Gdzie sprawdzić wynik egzaminu gimnazjalnego? Rezultaty zostaną ogłoszone konkretnego dnia wskazanego przez CKE. Za publikację wyników egzaminów gimnazjalnych odpowiedzialne są natomiast OKE, czyli Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Uczniowie mogą dowiedzieć się ile punktów zdobyli logując się na stronę OKE, wpisując nr PESEL i hasło. Tego samego dnia (zazwyczaj w czerwcu) wyniki pojawiają się także w szkołach.
Gdzie kupić Dermacol?
Dermacol to marka czeskich kosmetyków do makijażu, które znane są na całym świecie. Największą popularnością cieszą się podkłady Dermacol, które spełniają wszelkie wymagania jakościowe, przeszły testy kliniczne i są hipoalergiczne.
Produkty tej marki nie są jednak łatwo dostępne. Wiele osób zastanawia się, gdzie kupić Dermacol stacjonarnie. Pojawiają się one okazjonalnie w hipermarketach (np. „Tesco”) i niektórych mniejszych drogeriach. Na pewno nie znajdziemy ich w drogeryjnych znanych sieciówkach. Zastanawiając się, gdzie kupić Dermacol we Wrocławiu czy Warszawie, lepiej od razu zdecydować się na sklep online z kosmetykami, gdzie będzie duży wybór produktów tej marki.
Kosmetyki Dermacol dostępne są w internetowych drogeriach, tj. ezebra.pl, mintishop.pl, estyl.pl, inspiroshop.pl.
Gdzie pierwszy przeszczep serca na świecie?
Pierwszy przeszczep serca na świecie u człowieka miał miejsce 03.12.1967 roku w Kapsztadzie. Podjął się tego Christiaan Barnard, który dokonał transplantacji u Louisa Washkansky’ego, 53-latka cierpiącego na niewydolność serca. Dawcą była młoda kobieta, która zginęła w wypadku samochodowym. Operacja zakończyła się powodzeniem, jednak po 18 dniach pacjent zmarł wskutek zapalenia płuc. Doprowadziło do tego obniżenie odporności, które wiąże się z podawaniem leków immunosupresyjnych zapobiegających odrzuceniu organu. Ile trwał pierwszy przeszczep serca? Około 5 godzin. W operacji brało udział aż 30 osób.
W Polsce również przeprowadzane były próby transplantacji serca. Pierwsza z nich odbyła się w 1969 roku. Operacji podjął się zespół wybitnych specjalistów: Jan Moll, Kazimierz Rybiński i Antoni Dziatkowiak. Podjęta próba skończyła się niestety niepowodzeniem.
Za pierwszy udany przeszczep serca w Polsce odpowiada Zbigniew Religa. Operacja miała miejsce 05.11.1985 roku w Zabrzu i trwała 23 godziny. Pacjent przeżył 2 miesiące i zmarł na skutek sepsy, która była wynikiem przyjmowania leków obniżających odporność. Obecnie stosowane są leki immunosupresyjne o lepszej jakości składników, które nie powodują takich infekcji, jak to miało miejsce na samym początku rozwoju transplantologii na świecie.