Farby i lakiery dla domu – jakie typy? Do czego i kiedy używać?

Trzeba pomalować ściany? A może drewniane elementy w naszym domu wymagają lakierowania? Jaki środek wybrać? Przecież zarówno farby jak i lakiery różnią się składem. Czy to wszystko jedno, którego się użyje? Oczywiście, że nie. Różne typy farb i lakierów przeznaczone są do innych celów. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Jakie są rodzaje farb?

Jakie farby zastosować? Zwłaszcza dla tych, którzy nie są jeszcze doświadczeni w malowaniu, jest to trudne zagadnienie. Farby mają naprawdę wiele rodzajów, różniących się składem, a taki czy inny skład determinuje też, do jakich konkretnie celów należy danej farby używać. Kiedy będziemy przeglądać poszczególne farby (a spory asortyment, tak farb jak i lakierów, można obejrzeć na przykład na http://polifarb-gliwice.pl/dla-domu/dla-domu/dla-domu), musimy to mieć na uwadze.

W farbach akrylowych spoiwem jest akrylowa żywica. Malowanie za pomocą takie farby wytwarza powłokę, która jest odporna na chemiczne czynniki, jednak przepuszcza parę wodną, co umożliwia oddychanie ścian. Niestety można nią pokryć jedynie niewielkie rysy.

Ich podgatunkiem są farby lateksowe. Wyróżnia je przede wszystkim większa zawartość żywicy i większa odporność na szorowanie – z tego powodu szczególnie polecane są do łazienek oraz pomieszczeń podatnych na zabrudzenia.

Warto wspomnieć też o farbach ceramicznych – to właściwie również farby lateksowe, ale z zastosowaną technologią ceramicznych mikrokuleczek. Dzięki nim powierzchnia uzyskana podczas malowania jest gładka, cienka i nie chłonie brudu i kurzu tak jak tradycyjne farby.

Farby winylowe natomiast, to takie, w których spoiwem jest polichlorek lub polioctan winylu. Tworzą gładką odporną na zmywanie powłokę, która jednak słabo przepuszcza parę wodną, przez co oddychanie ścian jest ograniczone.

malowanie na biało

Dlaczego warto stosować lakiery?

Lakierów używamy do drewna. Przedłużają one jego trwałość, a to dlatego, że ochraniają je przed wilgocią i zabezpieczają przed uszkodzeniami powierzchni. Niezbędna rzecz – przecież drewniane konstrukcje i elementy trzeba chronić, by mogły przetrwać długie lata. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku drewna znajdującego się na zewnątrz, gdzie narażone jest na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale także na zniszczenie przez grzyby.

Dodatkowym powodem stosowania lakierów są względy estetyczne. Przezroczysta i gładka powłoka, którą tworzą, podkreśla dekoracyjne atuty drewna, uwydatniając rysunek jego słojów.

malowanie płotu

Jakie są rodzaje lakierów?

Lakiery dzielimy na podkładowe i nawierzchniowe. Podkładowe wnikają w podłoże głęboko, co pozwala powłoce trwale się z nim zespolić. Kładziemy je jako pierwszą warstwę, na którą dopiero przyjdzie warstwa wykończeniowa. Tę uzyskamy za pomocą lakierów nawierzchniowych. Matowe, półmatowe czy z połyskiem – to one nadadzą całości ostateczny wygląd i będą chronić drewno przed wilgocią i uszkodzeniami. Warto dodać, że niektóre lakiery nawierzchniowe są samodzielne – nie wymagają wcześniejszego zastosowania lakierów podkładowych.

Lakiery występują w wielu rozmaitych rodzajach, różnią się zarówno składem jak i przeznaczeniem. Nie jest to jednak duży kłopot, bo informacje o tym, do jakich prac dany lakier zastosować, znajdują się zwykle na opakowaniu.

I tak lakiery poliuretanowe są przeznaczone do intensywnie użytkowanych pomieszczeń, jeśli mowa o lakierach jednoskładnikowych, lub do surowego drewna w przypadku dwuskładnikowych.

Lakiery chemoutwardzalne dwuskładnikowe tworzą powłoki wyjątkowo odporne na ścieranie i działanie wody, dlatego są szczególnie przeznaczone do miejsc narażonych na działanie wilgoci.

Wśród lakierów wodorozcieńczalnych wyróżniamy akrylowe, które nie zmieniają barwy drewna i dobrze się rozprowadzają po jego powierzchni, oraz poliuretanowe – odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, takie jak ścieranie, i nie wydzielające szkodliwych oparów. Są też lakiery łączone, poliuretanowo-akrylowe.

Lakiery rozpuszczalnikowe również dzielimy na kilka grup. Uretanowe nie sklejają brzegów lakierowanych elementów, dlatego dobrze nadają się do tak zwanych powierzchni pracujących, jak na przykład posadzki. Uretanowo-alkidowe są odpowiednie do drewna kurczącego i rozszerzającego się. Z kolei chemoutwardzalne wydzielają toksyczne opary, za to po zaschnięciu tworzą wyjątkowo twardą i odporną na wszelkie zewnętrzne czynniki powłokę.

Podobne

dodaj komentarz