Wątroba jest niezwykle istotnym organem w naszym ciele. Choć nie jest ona unerwiona, otacza ją błona surowicza, informująca nasz organizm o jakimkolwiek jej powiększeniu, które może wiązać się z różnymi chorobami i powikłaniami. Odczuwamy wtedy zazwyczaj ból w prawym boku poniżej żeber, warto zatem zastanowić się, co może stanowić jego przyczynę i jak najszybciej skonsultować wszelkie niepokojące objawy z lekarzem.
1. Objaw wirusowego zapalenia wątroby
2. Sygnał przy alkoholowym zapaleniu wątroby
3. Kłucie w prawym boku? To może być stłuszczenie wątroby
4. Ból spowodowany lekowym uszkodzeniem wątroby
1. Objaw wirusowego zapalenia wątroby
Wirusowe zapalenie wątroby zwane również skrótowo WZW oraz potocznie żółtaczką jest, jak sama nazwa wskazuje, chorobą wątroby spowodowaną zakażeniem wirusowym. Aktualnie wyróżnia się sześć czynników wirusowych, uszkadzających wątrobę, przy czym w Polsce dochodzi do najczęstszych zakażeń HAV, HCV i HBV.
Objawy zapalenia wątroby mogą nie być jasno określone. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać jedynie zmęczenie oraz trudności w koncentracji, a czasami dolegliwości podobne do tych, na które cierpimy podczas zachorowania na grypę. We znaki mogą nam się dawać bóle stawów i mięśni, a część pacjentów może zaobserwować u siebie wysypkę lub żółtaczkę, która w tym przypadku stanowi zażółcenie skóry, błon śluzowych i białkówki oka.
2. Sygnał przy alkoholowym zapaleniu wątroby
Alkoholowe zapalenie wątroby to choroba przewlekła, w wyniku której w obrębie tego organu pojawiają się zmiany martwiczo-zapalne, spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu. Objawami tego typu zapalenia są przede wszystkim: zmęczenie, wymioty oraz nudności, gorączka, ból w prawym boku pod łukiem żebrowym, brak apetytu, żółtaczka, wodobrzusze, powiększenie wątroby, powiększenie śledziony, a także encefalopatia wątrobowa. Chorobę tę leczy się całkowitą abstynencją alkoholową i uzupełnianiem wszelkich niedoborów pokarmowych.
3. Kłucie w prawym boku? To może być stłuszczenie wątroby
Stłuszczenie wątroby polega na odkładaniu się tłuszczu w komórkach tego organu. Czasami jego przyczyną może być nadużywanie alkoholu, nie jest to jednak reguła, wyróżnia się zatem alkoholowe oraz niealkoholowe stłuszczenie wątroby.
O ile przyczyna alkoholowego stłuszczenia jest jasna, w przypadku niealkoholowego przyczyną może być otyłość oraz niewłaściwe odżywianie się, cukrzyca typu II, skłonności genetyczne, zaburzenia gospodarki tłuszczowej, branie niektórych leków oraz ewentualne współistniejące zapalenie wątroby. Początkowy przebieg choroby jest bezobjawowy. Z czasem pojawić mogą się osłabienie organizmu, zmęczenie, zaburzenia snu oraz złe samopoczucie. W późniejszych etapach odczuwać można również ból w prawym boku.
4. Ból spowodowany lekowym uszkodzeniem wątroby
Lekowe uszkodzenie wątroby następuje w wyniku przyjmowania zbyt dużej ilości nienaturalnych silnych leków, z którymi wątroba z biegiem czasu przestaje sobie radzić. Może ono prowadzić do uszkodzenia organu, dlatego też każdą dawkę lekarstw należy konsultować z lekarzem, który będzie wiedział, jaka ilość danych specyfików może nam zaszkodzić, a jaka będzie dla naszej wątroby znośna. Należy też wówczas pamiętać o spożywaniu jogurtów naturalnych i odpowiednich probiotyków.
Megi
Moja przyjaciółka miała zapalenie wirusowe wątroby- straszna sprawa. Długo się nie widziałyśmy bo miała długie leczenie, nawet nie miałam okazji jeszcze z nią porozmawiać na ten temat.