Chcesz spędzić weekend za granicą? Nie masz pomysłu na wakacje? Jedź do Sztokholmu! Piękna stolica Szwecji oczaruje Cię swoim niepowtarzalnym klimatem i bajkowymi krajobrazami. W naszym artykule przedstawimy ci 10 miejsc, do których warto się wybrać będąc z wizytą w tym mieście.
1. Zamek Królewski
2. Parlament (Riksdagshuset)
3. Motylarium
4. Drottningholm
5. Ratusz miejski
6. Katedra – kościół pw. św. Mikołaja
7. Dom Rycerstwa
8. ABBA The Museum
9. Opera Królewska
10. Skansen
1. Zamek Królewski
To jeden z najważniejszych punktów, który należy odwiedzić podczas spaceru po Sztokholmie. Stojący na Starym Mieście, usytuowany został na ruinach, spalonej w 1697 roku, twierdzy Trzech Koron. Pełni funkcję oficjalnej reprezentacyjnej rezydencji rodziny królewskiej. Na 7 piętrach tego ogromnego budynku mieści się ponad 600 komnat.
Zwiedzający mają szansę zobaczyć królewskie apartamenty, bibliotekę z imponującą ilością zbiorów, Skarbiec i Muzeum Trzech Koron. Największą atrakcją zamku jest gabinet Oskara II poświęcony dynastii Bernadotte.
Warto także odwiedzić dwukondygnacyjną salę tronową. Znajduje się w niej, pochodzący z 1650 roku, srebrny tron królowej Krystyny Ciekawym miejscem jest również zbrojownia. To tam przechowywane są rekwizyty historyczne, stroje szwedzkich królów, powozy, zbroje i miecze.
To miejsce z pewnością zachwyci zarówno miłośników historii, jak i fanów niesamowitych przygód. Na dziedzińcu przed pałacem można podziwiać armaty oraz żołnierzy spacerujących po placu w galowych strojach. Przed głównym wejściem stoi dwóch wartowników, którzy dzielnie strzegą wrót Zamku przed nieproszonymi gośćmi.
2. Parlament (Riksdagshuset)
To tutaj odbywają się posiedzenia szwedzkiego Riksdagu. Budynek usytuowany jest na wyspie Helgeandsholmen. Został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku. Prace nad jego utworzeniem trwały od 1897 do 1905 roku.
Kompleks parlamentarny zajmuje całą wyspę. Część budynku udostępniono turystom do całorocznych odwiedzin, reszta otwierana jest tylko sezonowo. Zwiedzanie obiektu odbywa się z przewodnikiem.
3. Motylarium
Coś dla fanów natury. Jeśli biologia to twoja pasja, koniecznie odwiedź to miejsce. Obiekt jest czynny cały rok można więc wpaść tam, kiedy tylko się ma na to ochotę. Od kilku lat w budynku znajduje się również oceanarium. Można zobaczyć tam krwiożercze rekinów i egzotyczne ryby, które nie występują, w żadnym miejscu w Polsce.
Jednak największą atrakcją są tu oczywiście motyle. A konkretnie mnóstwo motyli! Te piękne kolorowe stworzenia zostały sprowadzone tutaj specjalnie z różnych zakątków świata.
Ośrodek można zwiedzać na własną rękę. Fani przyrody mogą wybrać się na 2 godzinną wyprawę wraz z przewodnikiem – zoologiem. Opowie on kilka bardzo interesujących ciekawostek na temat mieszkańców tego miejsca.
Za profesjonalne oprowadzenie po obiekcie, niestety, trzeba zapłacić dość dużą kwotę. W motylarium znajduje się również przestronna kawiarnia, w której można wypić kawę i posilić się. Jednak ceny są tam bardzo wygórowane, więc lepiej zabrać ze sobą własny prowiant.
4. Drottningholm
Przepiękna rezydencja królewska położona na wyspie Lovön niedaleko wschodniego brzegu jeziora Melar, około 15 minut od centrum Sztokholmu. Ten renesansowy pałac został wzniesiony, w drugiej połowie XVII wieku. Powstał na specjalne życzenie żony króla Karola X, królowej Eleonory z Holstein-Gottorp.
Pałac został otoczony przepięknym angielskim parkiem krajobrazowym z barokowym ogrodem w stylu francuskim. Spacerując po tym wyjątkowym miejscu można podziwiać liczne oryginalne fontanny, posągi i klomby oraz fantazyjny Pawilon Chiński.
Na terenie parku znajduje się również XVIII-wieczny budynek Teatru Dworskiego. Obecnie działa tam muzeum.
Latem w pałacu organizowane są różne wydarzenia kulturalne. Odwiedzając to miejsce w wakacje można posłuchać koncertów i stać się świadkiem prawdziwego turnieju rycerskiego. Od 1981 roku w Pałacu Drottningholm rezyduje rodzina królewska.
5. Ratusz miejski
Położony nad rzeką Riddarfjärden ratusz to najwyższy obiekt w południowej części miasta. Uznawany jest za symbol stolicy. Trzy złote korony na jego szczycie przyjęto za znak rozpoznawczy Szwecji.
Ta wspaniała budowla i jej ogród to dzieło architekta Ragnara Östberga. Budowa ratusza trwała kilkanaście lat. Ukończono ją w 1923 roku. Budynek wygląda na znacznie starszy niż jest w rzeczywistości. A to wszystko dzięki specjalnym zabiegom mającym nadać obiektowi klimat z dawnych lat.
Przyglądając się ratuszowi można dostrzec inspirację włoskim renesansem, nordyckim gotykiem i sztuką rodem z Bliskiego Wschodu. W środku najwięcej uwagi przykuwa Złota Sala.Jej nazwa wzięła się od 18 milionów pozłacanych płytek, których użyto do przyozdobienia pomieszczenia.
Główną salą Ratusza jest Sala Błękitna,która wcale błękitną nie jest. Swój przydomek zawdzięcza pierwotnemu pomysłowi Östberga, który planował pomalować jej ściany właśnie w tym odcieniu.
Jednak gdy zobaczył wymurowaną salę był tak zachwycony jej widokiem, że postanowił zostawić ją taką jaką jest obecnie. Ale nazwa została. To właśnie w Sali Błękitnej rząd szwedzki wydaje oficjalne przyjęcia, w tym to organizowane na cześć laureatów nagrody Nobla.
Kolejną atrakcją miejskiego ratusza jest jego kwadratowa wieża, na której czubku dumnie lśnią trzy złote korony. Do wieży prowadzi 365 schodków. Z usytuowanego tam tarasu widokowego można podziwiać panoramę miasta.
Zwiedzanie ratusza odbywa się tylko z przewodnikiem, w dziesięcioosobowych grupach i trwa 45 minut
Do obiektu można dostać się tylko w ściśle określonych godzinach. Ceny: od kwietnia do października: dorośli: 100 koron, studenci i emeryci 80 koron, dzieci do lat 11 za darmo, od 12 do 19 lat 40 koron.
Zwiedzanie wieży kosztuje 40 koron, nie ma na nią zniżek. Z Kartą Sztokholmską zwiedzanie ratusza i wejście na wieżę jest darmowe.
W listopadzie i grudniu wszystkie bilety kosztują około 20 koron taniej. Cena za zwiedzanie wieży pozostaje niezmienna.
6. Katedra – kościół pw. św. Mikołaja
Pochodzi z XIII wieku. Jest jednym z najbardziej okazałych przykładów późnego gotyku, jaki można znaleźć w północnej części Europy. Ołtarz główny katedry został wykonany ze srebra i hebanu.
Królewskie ławy zaprojektował, w 1648 roku, Tessin Młodszy. To najbardziej znany szwedzki architekt. W 1743r do katedry dobudowano wieżę o wysokości 66 metrów, na której umieszczono 4 dzwony. Największy z nich waży 6 ton.
Katedra nie tylko pełni funkcję obiektu kultu religijnego. Jest również miejscem, gdzie odbywają się największe królewskie uroczystości. To tam ma miejsce najważniejsze wydarzenie, w życiu stolicy i całego kraju, koronacja nowego monarchy.
7. Dom Rycerstwa
To budynek, w którym obywały się obrady, istniejącego w Szwecji od XV do lat 60. XIX wieku, stanu arystokratycznego. Zabytek został wybudowany według projektu francuskiego architekta Simona De la Vallee.
Nie dane mu jednak było podziwiać swojego dzieła. Został zabity w trakcie jego budowy. Pracę dokończył za niego, jego syn.
Dom Rycerstwa jest przykładem holenderskiego baroku, zarówno w formie jak i kolorystyce obiektu. Podziwiając ten niezwykły budynek warto skupić się na jego detalach achitektonicznych.
Jest bowiem co podziwiać. Już samo wejście wita turystów mottem: „Arte et Marte”. W języku polskim oznacza to: „Sztuka i wojna”. Cytat ten doskonale oddaje ducha tego miejsca.
Motto okalają go z obu stron posągi bogini sztuki i nauki oraz boga wojny. Rzeźby znajdujące się na dachu budynku symbolizują rycerskie cnoty: odwagę, szlachetność, siłę i rozwagę.
Dom Rycerstwa można zwiedzać codziennie w godzinach 11.30-12.30. Cena biletu na samodzielne zwiedzanie wynosi 30-40 koron, a wycieczka z przewodnikiem to koszt rzędu 90 koron.
8. ABBA The Museum
Wy też kochacie ABBĘ? Szwedzi do tej pory szaleją za tym, popularnym w latach 80., zespołem. I trudno im się dziwić! Te radosne dźwięki przekonają nawet najbardziej zagorzałego przeciwnika muzyki pop.
Aby wyrazić swój podziw Szwedzi otworzyli, w maju 2013 roku na wyspie Djurgarden, muzeum upamiętniające tych wspaniałych artystów. Odwiedzający je mają okazję prześledzić całą drogę kariery członków zespołu: Agnethy, Anni–Frid, Björna i Bennego.
Oglądając eksponaty można przeżywać, wraz z nimi, najważniejsze momenty ich życia: pierwsze spotkanie, debiut sceniczny, festiwale, nagrody, złote płyty, śluby i rozstania. W gablotach znajdują się ich oryginalne sceniczne stroje.
Fani mają szansę zobaczyć repliki miejsc, w których, ich ulubieni artyści, tworzyli swoje największe przeboje.Muzeum prowadzi również sprzedaż pamiątek. Można tam nabyć, po przystępnej cenie, całą dyskografię zespołu.
Obiekt otwarty jest w poniedziałki, wtorki, piątki, soboty i niedziele w godzinach od 10.00 do18.00, w środy i czwartki można zwiedzać aż do godziny 20.00. Do muzeum najlepiej dojechać tramwajem nr 7. Cena biletu wynosi 195 koron. Dzieci, do ukończenia 7 roku życia, wchodzą za darmo.
9. Opera Królewska
Majestatyczny budynek utrzymany w stylu neorenesansowym i kolorystycznie komponuje się z Pałacem Królewskim i gmachem parlamentu. Założona została pod koniec XVIII wieku przez wielkiego miłośnika muzyki, króla Gustawa III z dynastii Holstein-Gottorp. Jako pierwsza szwedzka instytucja prezentowała utwory w ojczystym języku.
Wkrótce monarcha zlecił także postawienie siedziby teatru, zwanego „Operą Gustawiańską”. To tam właśnie władca został zamordowany 16 marca 1792 roku, podczas zamachu na balu maskowym.
Teatr funkcjonował w latach 1782-1892. Później został rozebrany i zastąpiony nowocześniejszym gmachem. Otrzymał on nazwę „Opera Oskariańska”. Pochodzi ona od imienia ówczesnego króla Szwecji i Norwegii: Oskara II.
Projektantem nowej bryły, harmonizującej z niedalekim Zamkiem Królewskim i budynkiem parlamentu (Riksdagshuset), został Axel Anderberg. Był on specjalistą od architektury teatralnej. W 1898r. ukończono prace i oddano operę do użytku.
Na deskach opery występują najpopularniejsi szwedzcy śpiewacy. Budynek jest także siedzibą Baletu Królewskiego oraz narodowej Orkiestry Królewskiej. Założona w 1526 roku, uchodzi za jedną z najstarszych w Europie.
Ceny biletów są zróżnicowane i zależą od miejsca, dodatków i repertuaru. Oscylują w granicach od 100 do 1000 koron szwedzkich od osoby. Przedstawienia rozpoczynają się o godzinie 12-stej, 15-stej, 19-stej.
Gmach opery można również zwiedzać samodzielnie, jako odrębną atrakcje turystyczną. W dni powszechnie obiekt jest udostępniany turystom między 12 a 17-stą, w sobotę do 15-stej. W niedziele dostęp do budynku jest ograniczony. Cena biletu to około 30 szwedzkich koron
10. Skansen
To pierwsze na świecie muzeum na świeżym powietrzu. Zarówno nazwa jak i pomysł na „otwarty park” to oryginalny szwedzki pomysł.
Skansen został założony w 1891 roku przez Artura Hazeliusa. Jego celem było ukazanie życia w Szwecji sprzed ery industrializmu. Miał on również pokazywać i promować kulturę ludową poszczególnych jej regionów.
W Skansenie znajduje się około 150 budynków. Najstarszy zwany Vastveitloftet, pochodzi z XIV wieku. Budynki rozebrano na ich pierwotnych lokalizacjach, przeniesiono do skansenu i złożono na nowo.
Zwiedzając to miejsce można cofnąć się w czasie i przenieść do innej epoki. Pracownicy skansenu, przebrani w ludowe stroje, demonstrują turystom jak wyglądało kiedyś życie na szwedzkiej wsi.
W skansenie znajduje się również małe zoo. Można w nim zobaczyć zwierzęta typowe dla skandynawskich rejonów: wiewiórki, niedźwiedzie, łosie, lisy, wilki czy foki, a także zwierzęta gospodarskie – konie, świnie, kury.
Dodatkową atrakcją skansenu jest kolejka górska. Latem można podziwiać występy grup prezentujących szwedzkie tańce ludowe.
Na terenie skansenu hucznie obchodzi się ważne dla Szwedów święta. Do najważniejszych należą Święto Narodowe, Midsommar i Nowy Rok. Znajdziemy tu również restauracje i sklepy z pamiątkami.
Dorośli za wejście zapłacą 160 koron, dzieci od 6 do 15 roku życia 60 koron, a emeryci 140 koron. Do Bergbanan, Hazeliusporten, Muzeum Biologicznego i Akvarium trzeba kupić dodatkowe bilety.
polska_turystka
Motylarium? <3 Może uda mi się wybrać do Sztokholmu za miesiąc, ale i tak nie zobaczę tych wszystkich miejsc 🙁 Będę miała najwyżej trzy dni na objechanie tego miejsca
Królowa_śniegu
Jeśli będzie mi kiedyś dane pojechać do tego miejsca, to na pewno zobaczę opisane powyżej miejsca. Ale to jeszcze nie teraz…
krewny i znajomy Królika
Ten łoś to przeuroczy 😀
Mister Robot
Nie wiedziałem, że jest muzeum ABBY 😀 Brzmi to wesoło. Chciałbym się kiedyś wybrać do Szwecji, wydaje mi się taka czysta i poukładana.
podróżniczka
Marzy mi się wyjazd do Sztokholmu. Może w przyszłym roku? W tym chciałam pojechać do Londynu lub Pragi. Nie wiem jednak, czy mi się to uda…