Kredyty stanowią dziś nasz chleb powszedni. Stanowią dla nas spore wybawienie, są też jednak pułapką na lata, w którą dobrowolnie wpadamy. Obecnie mamy jednak możliwość zamiany nieopłacalnego kredytu, który zaciągnęliśmy, kiedy na rynku panowały inne tendencje na taki, który z perspektywy czasu bardziej nam się opłaci. Swoistą drugą szansę dają nam w tym przypadku kredyty refinansowe.
- Na czym polega kredyt refinansowy?
- Kiedy warto się tym zainteresować?
- Czy kredyt refinansowy się opłaca?
- Czy zdolność kredytowa ma znaczenie?
Na czym polega kredyt refinansowy?
Aby nie mylić pojęć, zaznaczmy, że prawidłowo wybrany kredyt refinansowy nie jest tym samym, co kredyt konsolidacyjny, który ma za zadanie połączenie kilku zadłużeń w jedno, zmniejszając tym samym ratę całości. Przy kredycie refinansowym celowe zobowiązanie przenoszone jest do innego banku. Pożyczka ta wiąże się zazwyczaj z kredytem mieszkaniowym lub hipotecznym, który zaciągamy często na wiele długich lat. Część banków oferuje je jednak również przy spłacie zakupionego samochodu. Wiązać może się to zarówno ze zmianą waluty, okresu kredytowania, a także, przede wszystkim, jego oprocentowania.
Kredyt to nie wyrok ostateczny i jeżeli zaciągnęło się go w niekorzystnym czasie i na niekorzystnych warunkach istnieje możliwość jego zrefinansowania, czyli mówiąc inaczej zaciągnięcia innego, korzystniejszego kredytu, do spłacenia poprzedniego.
Kiedy warto się tym zainteresować?
Kredyt refinansowy nie zawsze może być dla nas najbardziej opłacalną opcją. Są jednak sytuacje, kiedy warto wziąć go pod uwagę:
- Widząc, że rynek kredytowy znacznie zmienił się od momentu, kiedy my zapożyczaliśmy się w wybranym banku, możemy przeanalizować dokładnie oferty kredytów refinansowych i zastanowić, ile i czy w ogóle będziemy w stanie na tym zaoszczędzić, patrząc na stopy procentowe, które mogły ulec zmniejszeniu.
- Zanim zdecydujemy się na kredyt refinansowy, dokładnie zapoznajmy się umową poprzedniego kredytu i sprawdźmy, czy nie wiążą się z nim koszty należne bankowi za wcześniejszą spłatę. W takim przypadku opcja ta może być dla nas bardzo nieopłacalna albo wyjść możemy na niej na zero, angażując się jednak w zbyt wiele czasochłonnych formalności.
- Sprawdźmy dokładnie rynek kredytów, przeglądając różne oferty, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultujmy się w tej kwestii z odpowiednim doradcą kredytowym.
- Kredyt refinansowy zaciągany na mieszkanie czy też dom generuje dodatkowe koszty, związane z czynnościami formalnymi, dlatego więc warto dokładnie przeliczyć, czy w takim wypadku wciąż nam się on opłaca.
Czy kredyt refinansowy się opłaca?
Jak widać, w niektórych sytuacjach opcja zamiany wcześniejszego kredytu na ten refinansowy może być bardzo opłacalna. Istnieje też jednak możliwość, że nie zmieni ona znacznie kosztów, jakie ponieść musimy przez wzgląd na zaciągniętą pożyczkę lub będą one takie same, jak w przypadku pierwotnego zapożyczenia. Dobrze jest zatem przeanalizować wszelkie wydatki związane z posiadanym kredytem, a także te, z jakimi liczyć musielibyśmy się w przypadku kredytu refinansowego. Warto zapoznać się wtedy dokładnie z bieżącym rynkiem kredytów i skorzystać z oferty, która naprawdę wiązać będzie się z zyskami i nie okaże się dla nas stratna.
Czy zdolność kredytowa ma znaczenie?
Warto jeszcze pamiętać o tym, że zanim zaciągnie się kredyt refinansowy, bank ma obowiązek sprawdzenia naszej zdolności kredytowej. Może się to wydawać dziwne, zważywszy na to, że ma się już inny kredyt i otrzymało się go bez problemu w innym banku, jednak takie instytucje wolą dmuchać na zimne, poza tym w każdym banku obowiązuje także inna polityka kredytowa. Trzeba więc to sprawdzić i ocenić czy petent nie ma problemów ze spłatami rat kredytu i to czy na przestrzeni lat będzie on wypłacalny.
Madziulka
Napiszę szczerze, że pierwszy raz o tym słyszę. Nawet nie wiedziałam, że jest takie coś jak kredyt refinansowany człowiek się uczy całe życie.
Dipsy
Teraz to tyle tych opcji kredytowych jest, że człowiek nie wie do czego ręce włożyć.