Bulimia to choroba będąca w umyśle osoby na nią chorującej. Polega na pochłanianiu dużej ilości jedzenia i następnie pozbywaniu się jego z organizmu. Bardzo często osoby, które chorują na bulimię sięgają po środki przeczyszczające, wywołują na siłę wymioty lub stosują bardzo restrykcyjną dietę. Jak radzić sobie z bulimią oraz jak ją leczyć?
• Objawy bulimii – jak rozpoznać osobę chorą na bulimię?
• Leczenie bulimii – jak doprowadzić organizm do zdrowia?
Bulimia to choroba, którą ciężko zauważyć wśród znajomych i rodziny. Osoby które chorują na bulimię potrafią dobrze zamaskować chorobę i nie dać po sobie poznać, że coś jest nie tak.
Objawy bulimii – jak rozpoznać osobę chorą na bulimię
Osoby chorujące na bulimię mają duży problem z ilością spożywanych pokarmów. Dlatego należy obserwować osobę, która jest wręcz przewrażliwiona na punkcie kalorii i wartości odżywczych. Wato zwrócić również uwagę na to, czy posiada środki na przeczyszczenie. Czasem zdarza się, że osoba chorująca na bulimię ma opuchniętą twarz. Dużą uwagę należy zwrócić na zachowanie po zjedzonym już posiłku, bowiem osoby chorujące na bulimię bardzo często wychodzą do toalety. Tam pozbywają się z organizmu jedzenia, które przed chwilą zjadły. Wymioty często słychać więc może to być pierwszy sygnał świadczący o chorobie. Niektóre osoby starają się zagłuszyć wymiotowanie za pomocą np. włączonej suszarki do włosów.
Bulimia to choroba związana z zaburzeniami psychicznymi, dlatego wszelkie smutki i porażki odreagowywane są w formie obżarstwa. Aby nie mieć dużych wyrzutów z powodu zjedzonego posiłku, osoba chora na bulimię wymiotuje. Dodatkowym objawem jest unikanie ludzi. Rodzina i przyjaciele często tracą kontakt z chorującą osobą, która próbuje ukryć swoje problemy.
Jeżeli osoba z otoczenia często wychodzi do toalety po spożytym posiłku, stara się unikać spożywania obiadu czy kolacji w większym gronie ludzi lub wykazuje w ostatnim czasie duże zainteresowanie wartościami kalorycznymi produktów to możliwe, że choruje na bulimię.
Leczenie bulimii – jak doprowadzić organizm do zdrowia
Z chorobą jaką jest bulimia należy czym prędzej zgłosić się do lekarza. Dużo osób robi to dopiero po bardzo długim czasie, gdy ich organizm jest już bardzo wyniszczony. Bulimia jest chorobą psychiczną, dlatego leczenie głównie opiera się na psychoterapii. Może być to terapia indywidualna lub grupowa. Leczenie ma na celu doprowadzenie osoby chorej na bulimię do stanu sprzed choroby. Lekarz oraz psycholog współpracują ze sobą. Chora osoba przyjmuje nowe, niewielkie posiłki kilka razy dziennie. Po spożyciu posiłku zostaje poddana kontroli. Przez jakiś czas po posiłku nie może korzystać z łazienki, na wypadek gdyby podjęła próbę zwymiotowania posiłku.
Bulimia to ciężka choroba, która nie leczona może doprowadzić nawet do śmierci człowieka. Jeżeli rozpoznajesz objawy tej choroby u osoby z otoczenia to jak najszybciej skieruj ją do lekarza osobę. Szybsze leczenie daje większe szanse na wyzdrowienie. Bulimia wyniszcza organizm. Może również doprowadzić do załamania psychicznego.
Milena
Bulimia zawsze prowadzi do załamania psychicznego, bo to choroba psychiczna. Warto zgłosić się z tym do psychologa i nie czekać aż będzie gorzej.
finezja08
Straszna taka choroba… To można w ten sposób wyniszczyć i ciało, i psychikę… Trzeba wspierać takie akcje, które troszeczkę uświadamiają, że nie można porównywać się do chudych modelek i że piękne są kobiety o różnej urodzie i figurze. Dzięki temu powinno być mniej przypadków bulimii, bo społeczeństwo nie będzie wywierało takiej presji na młodych dziewczynach.
koleżanka
Pewnie, że trzeba z tym iść do psychologa. O własnych siłach trudno z tego wyjść. Jest to bardzo paskudna choroba. Wiem, bo moja znajoma na nią cierpiała.
pokrzepicielka
Rzadko kiedy osoba chora na bulimię jest w stanie poradzić sobie sama. Terapia to podstawa we wszelkiego rodzaju zaburzeniach. I ważne jest też wsparcie bliskich i rodziny. Bez tego trudno pokonać swoje lęki i nawyki.