Co po zakupie auta? Jakie formalności po zakupie samochodu nowego i używanego?

Jeśli już znajdziemy ten odpowiedni, a nawet wymarzony samochód, zbieramy na niego środki i dokonujemy zakupu. Jednak po nabyciu nowych czterech kółek, nie możemy zapominać, że istnieją pewne formalności, które musimy wypełnić, aby móc zgodnie z prawem wyjechać na drogi.

Czynności formalne, które musimy wykonać zaraz po zakupie samochodu, są różne w przypadku nabycia nowego pojazdu z salonu i używanego. W tym drugim przypadku, istotnym jest także czy kupujemy auto od właściciela prywatnego, czy w komisie. Co dokładnie trzeba załatwić?

Co musimy od razu zrobić po zakupie nowego auta z salonu?

1. Zarejestrować samochód w wydziale komunikacji

Sprzedawca, przy zakupie, przekaże nam komplet dokumentów, z którym będziemy musieli udać się do wydziału komunikacji. Zabierzmy ze sobą:

  • wypełniony wniosek o rejestrację;
  • dowód własności samochodu;
  • kartę pojazdu;
  • wyciąg ze świadectwa homologacji;
  • dowód potwierdzający tożsamość;
  • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych;
  • dowód opłaty recyklingowej bądź zaświadczenie od dealera, dotyczące podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów.

Po dostarczeniu tych wszystkich dokumentów, urzędnik wyda nam pozwolenie czasowe, dzięki któremu pojazd będzie dopuszczony do ruchu na okres 30 dni. W tym terminie powinniśmy otrzymać tymczasowy dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz nalepkę legalizacyjną na szybę.

Nowy samochód z salonu

2. Wykupić ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej)

Wykupienie takiego ubezpieczenia jest wymagane od nas prawnie. Dopiero w momencie gdy pokażemy w salonie samochodowym dowód na zawarcie umowy ubezpieczenia OC, będziemy mogli odebrać auto. Zazwyczaj istnieje możliwość zakupienia tego ubezpieczenia u naszego dealera, ale możemy także to zrobić w zewnętrznej firmie ubezpieczeniowej.

3. Sprawdzić i uzupełnić podstawowe wyposażenie samochodu

Musimy zobaczyć czy w samochodzie mamy trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę, gdyż posiadanie ich jest obowiązkowe. Powinniśmy także zaopatrzyć się w apteczkę, kamizelkę odblaskową, zapasowe koło oraz żarówki.

4. Wymienić po miesiącu tymczasowy dowód rejestracyjny na stały

Pamiętajmy, że nasz pierwszy dowód rejestracyjny jest ważny tylko przez 30 dni. Musimy więc zwrócić się ponownie do wydziału komunikacji z wnioskiem o wydanie stałego dowodu rejestracyjnego.

Nowoczesny samochód na pustyni

Jakie formalności występują przy zakupie używanego samochodu?

Czynności, które musimy wykonać po zakupie używanego samochodu, są nieco inne niż te przy nowym pojeździe. Oto formalności, o których musimy pamiętać.

1. Wniesienie opłaty PCC

PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% wartości rynkowej samochodu i musimy go uiścić w naszym urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od zakupu. Do tego musimy wypełnić deklarację PCC-3.
Nie płacimy tego podatku jeśli kupujemy samochód, którego właścicielem jest komis. W tym przypadku, ten obowiązek ciąży na komisie.

2. Wykupienie OC, gdy samochód kupujemy osoby prywatnej

Po dokonaniu zakupu samochodu od osoby prywatnej, najczęściej przejmujemy ubezpieczenie po poprzednim właścicielu. W tym przypadku to on ma obowiązek, w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży, powiadomić o tym firmę ubezpieczającą i podać nasze dane.
Możemy także, w każdej chwili, wypowiedzieć umowę polisy wykupionej przez poprzedniego posiadacza i wybrać swoje ubezpieczenie.

3. Wykupienie polisy ubezpieczeniowej w przypadku samochodu z komisu

Auta z komisu często mają polisę OC na okres 30 dni, a po upływie tego czasu musimy wykupić własną. Czasem samochód ma ubezpieczenie na dłużej i możemy z niego korzystać lub zrezygnować, informując o tym ubezpieczyciela. Może być też tak, że pojazd nie będzie miał polisy. Wtedy musimy ją wykupić sami, jeszcze przed odbiorem auta.

Samochody na parkingu

4. Rejestracja samochodu w wydziale komunikacji

Do 30 dni od daty zakupu auta musimy zarejestrować go w wydziale komunikacji. Wymagane dokumenty to:

  • wypełniony wniosek o rejestrację;
  • dowód własności pojazdu;
  • dowód rejestracyjny;
  • karta pojazdu (jeśli była wydana);
  • tablice rejestracyjne.

W dowodzie rejestracyjnym musimy posiadać informację o ważnym badaniu technicznym pojazdu. W celu przeprowadzenia badania udajemy się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.

5. Sprawdzenie i uzupełnienie podstawowego wyposażenia samochodu

Tak samo jak w przypadku nowego samochodu, zwróćmy uwagę na to czy mamy gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, żarówki, apteczkę itp.

Niech euforia z powodu zakupu samochodu nie sprawi, że zapomnimy dopełnić wszystkich formalności. Są one bowiem regulowane prawnie i jeśli nie wykonamy odpowiednich kroków, tak naprawdę nie będziemy mogli jeździć naszym nowym autem.

Podobne

2 komentarze

  1. kuba
    30 września 2016 at 10:48 Odpowiedz

    Taka uwaga do tego podatku PCC – jak słusznie zostało tu napisane, jest to 2% wartości rynkowej auta. Co niestety nie jest równoznaczne z kosztem zakupu auta, a wiele ludzi popełnia ten błąd! Potem w Urzędzie Skarbowym mogą się o to czepiać. Trzeba też pamiętać aby na czas odebrać dowód rejestracji z UM, a nie jeździć potem na tymczasowym choć już dawno stracił ważność.

  2. colombiana
    5 października 2016 at 13:18 Odpowiedz

    Tak, macie rację, wiele osób zapomina potem odebrać stały dowód i jeżdżą niezgodnie z przepisami na tymczasowym. Nie jest tych formalności aż tak dużo, żeby nie umieć ich ogarnąć.

dodaj komentarz