Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Wiele osób nie jest sobie w stanie wyobrazić podróży w letnich miesiącach bez włączonej klimatyzacji. Pozwala ona nie tylko na zwiększenie komfortu jazdy, ale również poprawia koncentrację kierowcy, co jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa wszystkich uczestniczących w ruchu. Klimatyzacja jednak może być też zagrożeniem dla zdrowia. Dowiedzmy się o niej czegoś więcej.

Chłodne powietrze w samochodzie było kiedyś zarezerwowane jedynie dla najbogatszych. Urządzenia tego typu były montowane przed wojną tylko w limuzynach. Obecnie są instalowane w praktycznie każdym samochodzie, który schodzi z linii produkcyjnej. Niestety nie wszyscy pamiętają o regularnych kontrolach i naprawach klimatyzacji w aucie (sprawdź na: materla.com.pl/serwis/klimatyzacja-samochodowa/).

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Działanie klimatyzacji jest w rzeczywistości bardzo proste i oparte na zmianie stanu skupienia czynnika chłodzącego z cieczy w gaz. Zimne powietrze jest następnie dostarczane do wnętrza samochodu, sprawiając, że podróż przebiega w znacznie bardziej komfortowych warunkach. Żywotność elementów naszej klimatyzacji jest jednak ograniczona. Możemy ją zwiększyć, stosując się do kilku podstawowych rad.

Jak używać klimatyzacji w samochodzie?

W czasie upałów nasz samochód może się nagrzać nawet do kilkudziesięciu stopni. Praca, jaką musi wykonywać klimatyzacja, by zmniejszyć tę temperaturę do przyjemnego poziomu jest więc ogromna i prowadzi do szybszego zużycia komponentów. Aby nieco poprawić tę sytuację wystarczy przewietrzyć wnętrze naszego samochodu, zanim wyruszymy w podróż.

Sprawna klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja a zdrowie

Jeśli szyby w samochodzie zaczynają parować w trakcie używania naszej klimatyzacji, to znak, że pora na wizytę w warsztacie samochodowym. Takie zjawisko jest bowiem wynikiem niewłaściwej jej pracy. Równie alarmujący jest nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z jej wnętrza. Może on bowiem oznaczać, że pojawił się w niej grzyb, który może powodować alergię, a także problemy z górnymi drogami oddechowymi. Takich znaków na pewno nie można lekceważyć.

Na czym polega przegląd i konserwacja klimatyzacji?

Przynajmniej raz w roku należy dokonać wymiany filtra kabinowego, a także oczyszczać wszystkie kanały, które odpowiedzialne są za doprowadzanie powietrza. Jednocześnie konieczne jest odgrzybienie parownika. Niektórzy eksperci zalecają również ozonowanie powietrza w samochodzie, co w dodatkowy sposób chroni urządzenie przed gromadzeniem się w nim niebezpiecznych drobnoustrojów. Jeśli samochód jest wykorzystywany w wyjątkowo zanieczyszczonym środowisku, to konieczna może się okazać częstsza wymiana filtrów.

Komu zlecić serwis klimatyzacji samochodowej?

Powinniśmy korzystać tylko z profesjonalnych warsztatów i serwisów samochodowych, ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane z należytą starannością. Jednym z najczęstszych błędów, który jest typowy dla amatorskich warsztatów jest na pewno nieodpowiednie wyczyszczenie wszystkich kanałów przed wymianą filtrów. Jednocześnie dość typowe jest również wlewanie niewłaściwej ilości czynnika chłodzącego. Warto więc wybierać tylko zaufane serwisy.

Podobne

jeden komentarz

  1. Palmi
    5 października 2016 at 09:41 Odpowiedz

    W przyszłym tygodniu kupuje samochód i właśnie takie informacje są dla mnie przydatne. Trochę się obawiam bo kupuje go na zimę no ale okazja była to się zdecydowałam. Mam nadzieje, że będzie dobrze.

dodaj komentarz