Ile kosztuje filtr oleju, filtr paliwa, powietrza czy kabinowy w aucie?

Filtry są ważne dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Jak one działają? Jak często trzeba je wymieniać? I ile taka wymiana kosztuje?

Jaka jest cena filtra oleju silnikowego?

Filtr oleju silnikowego oczyszcza olej i ogranicza ilość zanieczyszczeń, które wraz z zasysanym powietrzem przedostają się do silnika, a których nie zdoła wychwycić filtr powietrza. Powinien być on dobrany do silnika pod względem konstrukcji jednostki napędowej.

Filtr ten wymieniany jest najczęściej razem z olejem i uszczelką korka spustowego. Jak często należy dokonywać takiej wymiany? Częstotliwość określana jest przez normy podane przez producenta, ale zależy ona również od warunków, w jakich samochód jest eksploatowany. Najczęściej wymiany dokonuje się raz do roku lub każdorazowo po przejechaniu 10-20 tysięcy kilometrów.

Jeśli filtry samochodowe i ich ceny przejrzysz w sklepach online, np. www.market-filter.pl, zobaczysz, że koszty są dość zróżnicowane. Najczęściej jednak trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Ile kosztuje filtr paliwa?

Ten rodzaj filtra ma za zadanie oczyszczać paliwo, co ma szczególnie ważne znaczenie w silnikach Diesla, w których ze względu na rozwiązania konstrukcyjne zanieczyszczenia paliwa mogą poczynić większe szkody niż w silnikach benzynowych.

Zwykle dla oczyszczania paliwa stosowane są siatkowe filtry zabezpieczające oraz nieduże papierowe filtry przewodowe. Dokładność oczyszczania jest ściśle zależna od rodzaju zastosowanego papieru. Takie filtry podlegają wymianie po przejechaniu samochodem od 15 tys. do 50 tys. km. Jak widać, jest to duża rozpiętość – konkretny przebieg, po którym należy dokonać wymiany, zależny jest od producenta.

Rozpiętość cenowa również jest spora. Filtr paliwa kosztuje od zaledwie kilku do kilkudziesięciu złotych. Można wymienić go nawet samemu, trzeba jednak zwrócić przy tym uwagę na kierunek przepływu paliwa.

wnętrze samochodu

Za ile można kupić filtr powietrza?

Ten filtr chroni silnik przed zanieczyszczeniami, które dostają się do niego wraz z zasysanym powietrzem. Filtr oczyszcza powietrze, zanim zostanie ono wprowadzone do komór spalania. Na każde przejechane 1000 kilometrów silnik zasysa około 20 gramów kurzu. Jeśli zanieczyszczenia te przedostałyby się do wnętrza jednostki napędowej, mogłyby uszkodzić powierzchnię cylindrów, tłoków i pierścieni tłokowych, co wpłynęłoby niekorzystnie na żywotność silnika.

Filtr zasadniczo powinien być wymieniany po przejechaniu 15-20 tys. km, jednak warto kontrolować jego stan po każdych kilku tysiącach. Koszt filtra, łącznie z samą wymianą, to najczęściej około 100 zł.

Ile kosztuje filtr kabinowy?

To urządzenie oczyszcza powietrze tłoczone do wnętrza auta, zatrzymując zgromadzone nad jezdnią zanieczyszczenia, takie jak kurz, dym, pyłki roślin, zarodniki grzybów, cząstki asfaltu i drobiny gumy ze ścieranych opon.

Filtr należy wymieniać raz w roku lub po przejechaniu 15 tys. km. Jeśli się to zaniedba, pojawią się objawy takie jak zmniejszenie ilości powietrza tłoczonego przez dmuchawę, nieprzyjemny zapach w kabinie i parowanie szyb. Cena filtra to najczęściej 70-80 zł.

Podobne

dodaj komentarz