Malowanie i szpachlowanie auta? Może nie trzeba!

Nikt nie jest zadowolony, kiedy musi wydawać kolejne pieniądze na swój samochód. Ubezpieczenie i paliwo to i tak spory wydatek. W niektórych wypadkach możemy jednak ograniczyć swoje wydatki, korzystając z lepszych rozwiązań. Na pewno jest tak w przypadku naprawy wgnieceń. Zobacz, co możesz zrobić, by Twój samochód wyglądał znowu jak nowy bez uszczuplania Twojego portfela.

Wiele osób myśli, że lakierowanie i szpachlowanie karoserii naszego samochodu jest koniecznością. W niektórych serwisach przekonują nas, że jedyną alternatywą dla takiego działania jest całkowita wymiana części karoserii. Oczywiście, cena drugiego sposobu jest na tyle duża, że mało kto się na to decyduje. Na szczęście jest inna metoda, prosto z fabryki Mercedesa. W ten sposób można usunąć wgniecenie w mniej inwazyjny sposób bez konieczności lakierowania. Obniża to koszty nawet o połowę i najczęściej tego samego dnia mamy samochód z powrotem.

malowanie i szpachlowanie auta

Na czym polega naprawa PDR

PDR to naprawa wgnieceń bez lakierowania. W fabryce Mercedesa stosowana była już od lat 40.tych. Do Polski trafiła natomiast dopiero na początku tego wieku. Istnieją dwa sposoby wykonywania napraw za pomocą tej metody. Blacharz może zastosować heble, czyli dźwignie, za pomocą których będzie masował wewnętrzną stronę blachy. Powoli będzie ona wracała do swojego pierwotnego stanu. W przypadku dachu konieczne jest zdjęcie podbitki. W większości przypadku nie ma jednak potrzeby demontowania czegokolwiek.

Innym sposobem, który stosowany jest w miejscach mniej dostępnych jest użycie kleju. Za jego pomocą do zewnętrznej strony blachy przymocowywany jest specjalistyczny grzybek. Kiedy wszystko wyschnie, drugim narzędzie wyciąga się całość aż do uzyskania najlepszego efektu. W obu metodach bardzo ważne jest również zastosowanie specjalistycznego światła, które zmienia własności fizyczne blachy, ułatwiając jej odkształcanie.

Doświadczenie

Naprawa nie wydaje się skomplikowana, jednak wymagane jest w tym przypadku duże doświadczenie i precyzja blacharzy. Warto więc wybierać warsztaty, które specjalizuję się w tej metodzie, ponieważ uzyskamy w ten sposób lepsze efekty.

Dlaczego warto

Być może metoda PDR nie jest jeszcze znana w całej Polsce, jednak jej wyższość nad tradycyjnym klepaniem i szpachlowaniem jest nie do zakwestionowania. Przede wszystkim oszczędzamy przynajmniej 50 % kosztów, ponieważ nie ma konieczności lakierowania. Ponadto nie doprowadzamy do naruszania lakieru, więc nie zwiększa się prawdopodobieństwo korozji. Dodatkowo nasz samochód wygląda po prostu lepiej, ponieważ nie ma żadnych różnic w odcieniu farby, a światło nie załamuje się w miejscu po wgnieceniu. Nie jest to oczywiście tylko kwestia estetyki. W przypadku sprzedaży samochodu na pewno jesteśmy w stanie uzyskać znacznie wyższą stawkę. Warto więc oszczędzić swoje pieniądze, czas i nerwy, stosując nowocześniejszą metodę.

2 komentarze

  1. Sebastian Krajewski
    4 października 2016 at 13:55 Odpowiedz

    Pare miesiecy temu korzystalem z wygiagania wgniecen metoda PDR. Jestem bardzo zadowolony, po wgniotkach nie ma sladow . Koszty sa nieprownywalnie mniejsze do lakierowania . Polecam zaklad w Warszawie,

  2. Weronika Stolarczyk
    17 listopada 2016 at 15:02 Odpowiedz

    Razem z partnerem udało nam się znaleźć zakład , który specjalizuje się w PDR. Nie było to łatwe nawet w Warszawie, i zgadzam się ,że nie jest metoda popularna. Jednak jestem zaskoczona jak szybko pozbyliśmy się uszkodzeń po gradobiciu. Rano oddaliśmy samochód a po południu można było go odebrać.

dodaj komentarz