Jak często nabijać auto klimatyzację? Co psuje się w klimatyzacji samochodowej?

Regularny serwis klimatyzacji samochodowej nie tylko wpłynie na komfort naszej jazdy i lepsze samopoczucie, ale także na nasze zdrowie i budżet. Zaniedbany układ klimatyzacji może doprowadzić do sporych usterek, które są znacznie bardziej kosztowne niż jej coroczne nabijanie. Radzimy, jak dbać o auto klimatyzację i kiedy ją serwisować.

Klimatyzacja samochodowa ― co ile nabijać?

Aby prawidłowo dbać o klimatyzację samochodową i tym samym wydłużyć jej żywotność, powinniśmy używać jej przez cały rok. Drugą równie istotną czynnością jest jej serwisowanie. Według większości producentów samochodowych, pełen serwis klimatyzacji powinien zostać wykonany przynajmniej raz w ciągu roku.

W tej sprawie warto zgłosić się do profesjonalistów. Usługi oferowane przez znanych mechaników, takich jak top-autoserwis.pl/pl/klimatyzacja-samochodowa-krakow-serwis-naprawa-nabijanie-klimatyzacji-krakow, obejmują zarówno nabijanie i napełnianie klimatyzacji samochodowej, jak i jej czyszczenie, odgrzybianie i ozonowanie. Warto pamiętać, że czyszczenie i ozonowanie klimatyzacji samochodowej powinno wykonać się co najmniej raz w roku.

Objawy niesprawności układu auto klimatyzacji

Bardzo istotnym elementem klimatyzacji samochodowej jest czynnik chłodzący, który najbardziej zużywamy podczas letnich, upalnych przejażdżek. Dlatego ważne jest, aby regularnie nabijać klimatyzację, czyli uzupełniać ten środek chemiczny odpowiedzialny za odprowadzanie ciepła.

klimatyzacja-samochodowa

Objawami, które powinny dać nam do zrozumienia, że brakuje czynnika chłodzącego jest z pewnością spadek wydajności auto klimatyzacji. Bardziej doświadczeni kierowcy usłyszą także znacznie głośniejszą prace kompresora, który wcześniej działał bezszelestnie. Inne znaki to zaparowane szyby lub nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji. Dlatego, jeśli zauważymy którekolwiek z tych symptomów, warto jak najszybciej zgłosić się do serwisu samochodowego.

Auto klimatyzacja ― co może się w niej zepsuć?

Elementem, który najczęściej może ulec uszkodzeniu w klimatyzacji samochodowej jest skraplacz, czyli chłodnica układu, a także osuszacz. Jednak naprawa tych elementów nie jest aż tak droga. Zatem co jeszcze może się zepsuć w auto klimatyzacji?

wentylator-auto-klimatyzacja

Najpoważniejszą awarią jaka może wystąpić jest defekt kompresora. Najczęściej występuje on, jeśli w odpowiednim momencie nie nabijemy klimatyzacji, czyli nie napełnimy jej chłodziwem. W tym przypadku naprawa takiej awarii jest znacznie bardziej kosztowna. Cena nowej części wraz z montażem może wynosić nawet kilka tysięcy złotych… Dlatego warto dbać o regularny serwis auto klimatyzacji, który nie jest dużym wydatkiem, a uchroni nas przed większymi kosztami.

Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważna dla naszego zdrowia jest w pełni sprawna klimatyzacja. Jej usterki mogą nie tylko spowodować uczulenia, choroby układu oddechowego czy zwykły katar, ale także wpływają na nasz komfort jazdy i zdolność koncentracji. Dlatego powinniśmy regularnie ją serwisować.

Podobne

dodaj komentarz