Szukasz oldtimerów? Auta zabytkowe, sprowadzane z Japonii!

Oldtimery mają wielu miłośników. Szczególnie te sprowadzane z Japonii cieszą się dużą popularnością. Dlaczego? Jaki jest sekret ich doskonałego stanu?

Gdzie szukać oldtimerów?

Oldtimery, stare samochody, prezentujące klasę i styl, po prostu mające to „coś”, czego próżno szukać u większości produkowanych dziś modeli. Nic dziwnego, że moda na stare klasyki zjednuje sobie coraz więcej miłośników motoryzacji. Takie auto z bogatą historią pozwala wyróżnić się z tłumu, podkreślić swoją indywidualność, a przy tym wyrazić swą miłość do tradycji w motoryzacji.

Problem w tym, że oldtimerów raczej nie znajdziemy w salonach. Gdzie zatem ich szukać? Okazuje się, że mamy kilka możliwości. Można na przykład uczęszczać na targi tematyczne. Na świecie odbywa się wiele imprez poświęconym zabytkom na kołach. W Polsce są to na przykład Oldtimer Warsaw Show, Moto Classic Wrocław, Auto Nostalgia i poznański Retro Motor Show. To zawsze dobra okazja, żeby wypatrzyć jakiś godny uwagi egzemplarz. Inną opcją są aukcje – warto rozejrzeć się za takimi okazjami.

Ale jest jeszcze jedno rozwiązanie. Można zwrócić się do którejś z firm, których działalność na rynku obraca się właśnie wokół oldtimerów. Chodzi tu o firmy takie jak Richter Motors, które – jak można sprawdzić na richtermotors.com – trudnią się wyszukiwaniem, zakupem i sprowadzaniem oldtimerów. My nie musimy tu już nic robić, bo firma sprowadzi nam nasz wymarzony klasyczny wóz.

A i to nie wszystko, bo dodatkowo samochody poddawane są specjalistycznej renowacji. Dzięki temu mamy pewność, że oldtimer, mimo swoich lat, wciąż będzie znakomicie się prezentował i działał bez zarzutu.

Takie firmy mogą sprowadzać zabytkowe samochody z różnych krajów, ale jednym z najpopularniejszych miejsc jest Japonia. Dlaczego akurat ten kraj? Jak się okazuje, sprowadzając używany samochód z Japonii, można liczyć na to, że będzie on w doskonałym stanie. Dlaczego? Jest kilka powodów.

granatowe maserati

Co to jest Shaken?

Wśród przyczyn nienagannego stanu oldtimerów z Kraju Kwitnącej Wiśni, należy wymienić Shaken. Jest to badanie stanu technicznego i sprawności pojazdu, jedno z najbardziej rygorystycznych na świecie. Żeby je pozytywnie przejść, samochód musi spełniać najwyższe standardy, a bada się około 60 różnych aspektów jego funkcjonowania.

Dodatkową gwarancją dla sprowadzających oldtimery z Japonii jest fakt, że Shaken nie jest badaniem jednorazowym, lecz powtarzanym regularnie. Pierwszą taką kontrolę trzeba zrobić po upływie trzech lat od zakupienia samochodu, a kolejne co dwa lata.

wnętrze Maserati

Dlaczego oldtimery z Japonii mają niski przebieg?

Następną zaletą samochodów sprowadzanych z Japonii jest ich niski przebieg – już ten przekraczający 100 tys. km uważa się za wysoki. Dzieje się tak dlatego, że klasyczne samochody w Japonii są bardziej wyznacznikiem prestiżu właściciela niż po prostu środkiem do poruszania się po drogach. Ich głównym zadaniem jest pełnienie funkcji reprezentacyjnych.

Przeważnie są to europejskie samochody, które, ze względu na kierownicę umieszczoną po lewej stronie, nawet nieszczególnie nadają się do jazdy w ruchu lewostronnym, jaki obowiązuje w Kraju Kwitnącej Wiśni. Kierownica nie jest jednak przestawiana, bo właśnie taki nie całkiem praktyczny samochód jest wyrazem wysokiego statusu społecznego.

Podobne

dodaj komentarz