Rejestratory jazdy – jakie funkcje oferują? Jak wybrać rejestrator jazdy?

Rejestratory jazdy to już nie tylko modne gadżety, które kiedyś kupowaliśmy, ponieważ były miłym dodatkiem do samochodu. Te urządzenia mają określone zadanie – dokumentują wydarzenia, które mają miejsce podczas Twojej jazdy samochodem. Przeczytaj, co powinien mieć wybrany przez Ciebie rejestrator jazdy i na jaki model warto się zdecydować.

Czy warto kupić rejestrator jazdy?

Wcale nie musisz być zawodowym kierowcą, który codziennie pokonuje setki kilometrów, by zainteresować się rejestratorem jazdy (czyli kamerą samochodową). Dzięki temu urządzeniu zbierzesz materiał dowodowy dotyczący wydarzeń na drodze podczas Twojej jazdy. Najlepiej wybrać model od sprawdzonych producentów. Masz wiele możliwości, a jedną z nich jest przejrzenie dostępnych rejestratorów jazdy na stronie: https://lucann.pl/rejestratory-jazdy.html. Ceny kamer dość znacząco różnią się od siebie, jednak wiele zależy od ich funkcji. Dlatego sprawdź czego tak naprawdę potrzebujesz.

Kamera samochodowa

Funkcje rejestratorów jazdy

Rejestratory jazdy posiadające moduł GPS dokumentują nie tylko przebytą trasę, ale także prędkość. Zwróć uwagę, czy Twoja kamera posiada funkcje nagrywania nocnego – to bardzo ważne, gdyż często nocą dochodzi do nieprzewidzianych wydarzeń na drodze. Jeśli zdecydujesz się na rejestrator jazdy z funkcją nocnego nagrywania, wybierz model, który jest odporny na światło latarni i reflektory samochodów. Kamera powinna także być wyposażona w diody podczerwieni (IR). To jednak nie wszystko – rejestratory jazdy mogą mieć także własny, wbudowany akumulator, dzięki czemu nie trzeba ich podłączać do zasilania. Wiele kamer samochodowych wyposażonych jest w czujniki ruchu (samoistnie uruchamiają się w trakcie jazdy) – podczas kolizji mało kto pamięta o włączeniu urządzenia, a dzięki tej funkcji rejestrator jazdy sam wszystko nagrywa.

Na jakie parametry rejestratorów jazdy zwrócić uwagę?

Teraz przechodzimy do kilku ważnych kwestii czyli parametrów rejestratorów jazdy. Pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę jest rozdzielczość. Najmniejsza rozdzielczość jaką powinien mieć rejestrator jazy 720 p czyli około 1280x720px (HD). Oczywiście, im wyższa rozdzielczość, tym lepszy obraz otrzymasz. Jednak wybierając jakość obrazu Full HD licz się z tym, że przechowywane filmy będą zajmowały dużo miejsca.

Kolejną ważną kwestią jest pamięć rejestratora jazdy. Urządzenie powinno obsługiwać zewnętrzne karty SD lub mieć dużą pamięć wewnętrzną. Wiele kamer nagrywa w tak zwanej pętli czyli stare filmy są zastępowane nowymi. To rozwiązanie ma swoje plusy i minusy – kierowca nie musi martwić się o pamięć sprzętu, ale przez przypadek dane zdarzenie może mu po prostu umknąć.

Zwróć także uwagę na kąt nagrywania – im szerszy, tym lepiej. Film powinien obejmować oba pasy jezdni. Popularne model mają kąt widzenia 120 stopni, jednak na rynku można spotkać i te posiadające 150 stopni.

Dość dużym problemem może okazać się montaż rejestratora jazdy. Można go przytwierdzić do szyby za pomocą specjalnej przyssawki lub przykleić dzięki taśmie. Jeśli Twoja kamera samochodowa jest małych rozmiarów, z łatwością zamontujesz ją do lusterka wstecznego. Kolejną opcją jest też zastąpienie lustra samochodowego specjalnie przystosowanym do tego rejestratorem jazdy. Takie rozwiązanie jest jednak dość drogie i nieco ogranicza widoczność w tylnym lusterku.

Podobne

jeden komentarz

  1. bartek_el
    21 lutego 2019 at 12:29 Odpowiedz

    Natrafiłem na ten poradnik, bo szukam kamerki. Dzisiaj jest ogromny wybór, co nie ułatwia sprawy. Zależy mi na tym, by faktycznie kamerka dawała radę. A co to oznacza? Ma się sprawdzić w dzień, w nocy, w pogodę i ulewę. Ma nagrać to co przed autem, ale i na sąsiednich pasach. Czy ja za dużo wymagam?

dodaj komentarz