Breakout Festiwal – muzyka rockowa w najczystszej postaci

Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Janusz Zieliński, Krzysztof Dłutowski oraz Józef Hajdasz to znani wszystkim fanom muzyki rock członkowie zespołu Breakout. I chociaż grupa ta zakończyła swoją działalność ponad trzydzieści lat temu, do dziś wywołuje wiele emocji, o czym świadczy m. in. organizacja Breakout Festiwal.

Kultowy zespół Breakout

Rockowy zespół Breakout został założony w 1968 r. w Rzeszowie, czyli 48 lat temu! Polski kompozytor Tomasz Nalepa był jego gitarzystą oraz wokalistą, a do tego grał na harmonijce. Przy wokalu towarzyszyła mu Mira Kubasińska, Janusz Zieliński grał na gitarze basowej, Krzysztof Dłutowski na organach, a Józef Hajdusz tworzył obłędne dźwięki przy pomocy perkusji. W 1982 r. Tomasz Nalepa postanowił rozpocząć karierę solową – to również data rozwiązania się zespołu, który jednak przez następne lata był kilkakrotnie reaktywowany z powodu imprez i koncertów rockowych.

Festiwal rockowy

I Breakout Festiwal w Rzeszowie

O znaczeniu zespołu Breakout dla polskiej muzyki rockowej świadczy zainicjowanie I Breakout Festiwal w Rzeszowie. Koncert odbył się po raz pierwszy 19 czerwca 2007 r. w Hali Podpromie. Dla przypomnienia trzeba wspomnieć, że w marcu 2007 r. zmarł Tadeusz Nalepa, a dwa lata wcześniej jego żona – Mira Kubasińska. Pomysłodawcą projektu był Tomasz Paulukiewicz, który wcześniej odpowiadał za koncert Breakout wraca do domu oraz Rzeka Dzieciństwa – 60 urodziny Tadeusza Nalepy. Dzięki pomocy Klubu Pod Palmą oraz Roberta Lubery udało mu się zrealizować swoje plany. Był to jedyny w Polsce festiwal, który prezentował tylko i wyłącznie rock w najczystszej postaci. A powstał głównie z myślą o tym, aby oddać hołd Tadeuszowi Nalepie oraz Mirze Kubasińskiej. Muzycy, których zaproszono do odtworzenia piosenek Breakout, to m. in. Dżem, Perfect, Kasia Kowalska, Paweł Kukiz, Ewa Bem, czy Maciej Maleńczuk. Warto też wspomnieć, że podczas pierwszej edycji Festiwalu piosenki Miry Kubasińskiej wykonała wokalistka JEAN, która tym wystąpieniem wzruszyła całą publiczność.

Owoc koncertu – płyta Breakout Festiwal 2007

Owocem pierwszego Breakout Festiwalu była wydana w 2009 r. płyta Breakout Festiwal 2007 – Wysłuchaj mojej pieśni Panie. Tak jak sama impreza, poświęcona jest pamięci Nalepy i Kubasińskiej. Na tym albumie można znaleźć materiał zarejestrowany podczas Festiwalu w Hali Podpromie. Znajdują się tam łącznie dwadzieścia dwie piosenki, przedstawicielki czystego rocka. Kasia Kowalska odtworzyła utwory Gdybyś kochał, hej!, Poszłabym za tobą oraz W co mam wierzyć. Perfect olśnił wszystkich swoim wykonaniem Modlitwy, choć równie duże wrażenie zostawiły po sobie Powiedzmy to i Gdybym był wichrem. Legendarny zespół Dżem bezbłędnie zaśpiewał Nauczyłem się niewiary, Pójdziesz tylko z cieniem oraz Ten o tobie film. Pozostałe utwory wykonali Artur Gadowski, Maciej Maleńczuk, Paweł Kukiz, 1984 i Nie-Bo.

Breakout Festiwal to niepowtarzalna impreza, na której występowały polskie gwiazdy rocka oraz początkujący, młodzi artyści. I przede wszystkim jest to najlepsza szansa na uczczenie pamięci tak wspaniałych artystów oraz na posłuchanie rocka w najczystszej postaci.

Podobne

3 komentarze

 1. zyga
  28 września 2016 at 11:02 Odpowiedz

  Nigdy nie mogę się dograć z czasem wolnym na takie koncerty. Czas to zmienić.

 2. jazzWoman
  5 października 2016 at 14:14 Odpowiedz

  Dla mnie Breakout to kultowy zespół nie tylko rockowy, ale też bluesowy i bigbitowy. Jeden z pierwszych i lepszych w Polsce. Dobrze, że kultywują pamięć o nich poprzez ten festiwal.

 3. rock your body
  6 października 2016 at 11:05 Odpowiedz

  Dawno nie byłam na takim koncercie. Chyba się muszę wybrać! Zobaczę, co się w moim mieście dzieje w najbliższym czasie. Chociaż to raczej w wakacje.

dodaj komentarz