Otyłość i antykoncepcja

Antykoncepcja to temat dotyczący każdej kobiety, która rozpoczyna współżycie ze swoim partnerem. Każda z nas ma z nią problem i zastanawia się nad tym, która z metod będzie najlepsza, najwłaściwsza i jednocześnie najwygodniejsza. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości? Jaki wpływ ma antykoncepcja na ciało kobiety? Jak to wygląda u kobiet z nadwagą?

Jaki jest wybór antykoncepcji?

Problem wyboru właściwej metody antykoncepcji dotyczy wielu par, które z jednej strony chcą czerpać przyjemność z wzajemnych zbliżeń, z drugiej zaś zminimalizować ryzyko nieplanowanego zajścia w ciążę. Wśród wiodących metod antykoncepcyjnych wyróżniamy metody barierowe – mechanicznie lub chemicznie ograniczające penetrację plemnikom, hormonalne – ingerujące w cykl menstruacyjny kobiety oraz naturalne – polegające na obserwacji własnego organizmu.

Skąd popularność antykoncepcji hormonalnej?

Niewątpliwie największą popularnością cieszą się metody barierowe oraz hormonalne. Dzieje się tak ze względu na ich skuteczność i prostotę użytkowania. W doborze właściwej metody antykoncepcji, właśnie kryterium skuteczności zdaje się być najważniejsze. Nie wchodząc w zagadnienia inżynierii materiałowej związanej z metodami barierowymi, możemy zająć się zagadnieniami antykoncepcji doustnej tabletkami dwuskładnikowymi (DPA). Szczególnie tym działem w którym dietetyka, czy postulaty dietetyczne mogą mieć znaczenie.

Tabletki antykoncepcyjne

Jak antykoncepcja wpływa na metabolizm?

Tematem wielu rozważań stają się zagadnienia dotyczące przemian metabolicznych związanych z funkcją tkanki tłuszczowej w kontekście antykoncepcji hormonalnej. Szczególnie silnie dyskutuje się o tym, kiedy u kobiet w okresie rozrodczym tkanka ta pozostaje w nadmiarze.

Należy pamiętać, że z punktu widzenia farmakokinetyki, skuteczność leku (w tym i DPA) zależy od jego absorpcji, dystrybucji, metabolizmu i wydalenia. U kobiet otyłych wskazuję się na zwiększone wchłanianie, zwiększoną bądź zmniejszoną zdolność do dystrybucji oraz szybsze wydalanie farmaceutyku. Wpływ otyłości na metabolizm DPA jest niejasny.

Takie zmiany w kinetyce mogą powodować, iż tabletki u kobiet otyłych mogą mieć „okno czasowe”, w którym działanie protekcyjne będzie niepełne, a uchybienia w protokole stosowania farmaceutyku mogą dotkliwie zmniejszyć jego skuteczność.

Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę?

Pomimo tego, że wyniki wielu badań prowadzą do odmiennych wniosków, można przyjąć, że wraz ze wzrostem BMI rośnie ryzyko zajścia w ciążę pomimo stosowania DPA. Ryzyko to szacować można na 2-4 dodatkowych ciąż wśród 100 kobiet w ciągu roku w stosunku do kobiet szczupłych. Ponieważ nie da się jednoznacznie stwierdzić, że nadmierna masa ciała zmniejsza skuteczność doustnej antykoncepcji, można postulować, by korpulentne panie skrupulatnie przestrzegały zaleceń terapii i panowie je w tym dopingowali. Wspólnie też można pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych.

Podobne

jeden komentarz

  1. marcia
    5 października 2016 at 10:53 Odpowiedz

    Jeżeli chodzi o antykoncepcję – ma to wpływ na otyłość. Moja koleżanka znacznie przytyła w trakcie terapii hormonalnej i ucierpiała na tym. po odłożeniu waga powróciła do normy.

dodaj komentarz